Ռիչարդ Միլսն ու Արմեն Աշոտյանը կարևորել են Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ու ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն այսօր կայացած հանդիպմանն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն ու կարևորել դրա խաղաղ կարգավորումը, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովումը, առկա հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը:
Արմեն Աշոտյանը բարձր է գնահատել այս հարցում ԱՄՆ-ի դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր: Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից Հայաստանն ակնկալում է առավել հասցեական մոտեցումներ:
Իր հերթին դեսպան Միլսը շնորհավորել է Արմեն Աշոտյանին հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և կարևորել միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
«Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը խորհրդարանական դիվանագիտության առանցքային կառույցներից մեկն է: Մենք ակնկալում ենք շարունակել հանձնաժողովի հետ արդեն իսկ ձևավորված գործընկերությունը՝ այժմ արդեն Ձեր հմուտ ղեկավարության ներքո ու համալրված նոր անդամներով, և արձանագրել նորանոր ձեռքբերումներ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ճանապարհին», - ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Վերլուծական խորհուրդ» աշխատանքային խմբի ձևավորմանը և գործունեության նպատակներին: Այս համատեքստում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպանության հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Անդրադառնալով երկու երկրների համագործակցության ուղղություններին՝ դեսպանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Հայաստան-ԱՄՆ փոխհարաբերություններն ամուր են:

Ричард Миллс и Армен Ашотян подчеркнули важность мирного урегулирования карабахского конфликта
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям Армен Ашотян обратился сегодня в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом США в РА Ричардом Миллсом к урегулированию карабахского конфликта и подчеркнул важность мирного решения вопроса.
Стороны подчеркнули важность обеспечения в регионе стабильности и безопасности, мирного урегулирования существующих конфликтов.
Армен Ашотян высоко оценил роль США в обеспечении мира и стабильности в регионе как страны-сопредседателя МГ ОБСЕ. Он подчеркнул, что Армения ждет от сопредседателей МГ ОБСЕ более адресных подходов.
В свою очередь посол Миллс поздравил А.Ашотяна с избранием председателем комиссии и отметил необходимость углубления межпарламентского сотрудничества.
«Постоянная комиссия по внешним связям – одна из ключевых структур парламентской дипломатии. Мы надеемся продолжить существующее партнерство уже под Вашим умелым руководством и с пополнившими комиссию новыми членами, фиксируя новые достижения в упрочении двусторонних отношений», - сказал Ричард Миллс.
В ходе встречи стороны обратились также к формированию созданной по инициативе профильной комиссии рабочей группы «Аналитической совет» и к целям ее деятельности. В данном контексте обсуждены возможные векторы сотрудничества с посольством США в Армении.
Обратившись к направлениям сотрудничества двух стран, посол в своем слове подчеркнул прочность взаимоотношений Армения – США.