Facebook-ը մշակում է սեփական սմարթֆոն
Ամերիկյան Facebook ընկերությունը, որին պատկանում է նույնանուն սոցցանցը, սարք է արտոնագրել, որն, այսպես կոչված, մոդուլային սմարթֆոն է, որի մասերը օգտատերը կարող է սեփական ցանկությամբ փոխել, փոխանցում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Business Insider-ին:
Հաղորդվում է, որ նման գաջեթ մշակում է Facebook-ի Building 8 կոչվող գաղտնի ստորաբաժանումը:
Արտոնագրում նկարագրվում է ինչ-որ մոդուլային էլեկտրոնային սարք, որի մեջ մտնում են բարձրախոսը, սենսորային դիսփլեյը, միկրաֆոնը և GPS ազդանշանի ընդունիչը:
Business Insider-ի մասնագետների եզրակացությամբ՝ սոցցանցն արտոնագրել է սեփական մոդուլային սմարթֆոն:
Սարքի ստեղծմամբ զբաղված են այն մասնագետները, որոնք նախկինում Google-ի համար են մոդուլային սմարթֆոն մշակել: Այս նախագիծը, սակայն, այդպես էլ չի իրականացվել: Դրանից բացի, Building 8-ի թիմի մեջ են մտնում նաև Apple և Amazon ընկերությունների նախկին աշխատակիցները:
Facebook-ից դեռ չեն շտապում հայտնել նոր սմարթֆոնի մշակմանն առնչվող ծրագրերի մասին: Սոցցանցի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ ներկայում գաղտնի ստորաբաժանումը հիմնական ուշադրությունը հատկացնում է մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիայի ստեղծմանը:

Facebook разрабатывает собственный смартфон
Американская компания Facebook, владеющая одноименной социальной сетью, запатентовала устройство, являющееся так называемым модульным смартфоном, детали которого пользователь сможет менять по собственному желанию, передает ТАСС.
Как сообщает интернет-портал Business Insider, такой гаджет разрабатывает секретное подразделение Facebook под названием Building 8.
В патенте описывается некое модульное электромеханическое устройство, которое включает в себя динамик, сенсорный дисплей, микрофон и приемник сигнала GPS. Специалисты Business Insider пришли к выводу, что соцсеть запатентовала собственный модульный смартфон.
Созданием устройства занимаются сотрудники, которые вели ранее разработку модульного смартфона для корпорации Google. Тот проект так и не был реализован. Кроме того, в команду Building 8 входят также бывшие работники компаний Apple и Amazon.
В Facebook пока не спешат делиться планами относительно разработки нового смартфона. Как заявили представители соцсети порталу, в настоящий момент секретное подразделение уделяет основное внимание созданию технологий машинного обучения.