Վիրուսը վարակել է Google Play-ի հարյուրավոր հավելվածներ
BankBot տռոյան-վիրուսը վարակել է Google Play-ի պաշտոնական հավելվածում գտնվող մոտ 400 հավելված, հայտնում է KP.ru-ն` հղում անելով Dr. Web լաբորատորիային:
Խոսքը մի վիրուսի մասին է, որն ընդունակ է գողանալ օգտատերերի բանկային քարտերի տվյալները, նաև կառավարել նրանց հաղորդագրությունները:
Տռոյանը ներբեռվում է հեռախոսի մեջ սովորական հավելվածի տեսքով, որից հետո ջնջում է իր պիտակը գործիքների բաժնից և աշխատում ֆոնային ռեժիմով, հայտնում է Nation News-ը:
BankBot-ն ընդունակ է որսալ Viber, WhatsApp, Instagram և Spanchat հավելվածները: Բացի դրանից՝ վիրուսը ստուգում է սմարթֆոններում գործող հակավիրուսային ծրագրերի առկայությունը:

Вирус заразил сотни приложений Google Play
Вирус-троян BankBot заразил около 400 приложений в официальном приложении Google Play для Android. Об этом сообщили в лаборатории Dr. Web, передает KP.ru.
Уточняется, что речь идет о вирусе, способном красть данные с банковских карт пользователей, а также контролировать их переписку.
Троян загружается телефон под видом обычного приложения, после чего удаляет свой значок с панели инструментов и работает в фоновом режиме, сообщает Nation News.
BankBot способен перехватывать содержимое популярных приложений, таких как Viber, WhatsApp, Instagram и Spanchat. Помимо этого, вирус проверяет наличие у пользователей установленных на смартфонах антивирусных программ.