Իրանի կառավարությունը հավանության է արժանացրել նոր դրամական միավորի անցման նախագիծը
Իրանի կառավարությունը հավանության է արժանացրել գործող դրամական միավորից` ռիալից, նոր դրամական միավորի՝ թումանի անցման նախագիծը, հայտնում է ТАСС-ը հղում անելով կառավարության քարտուղար Մոհսեն Հաջի Միզայեին:
«Որոշումն ուղղված է դրամային հաշվարկների պարզեցմանը: Մեկ թումանը համարժեք կլինի տասը ռիալի: Այսպիսով, գներն արտահայտող թվերում մեկ զրո պակաս կլինի», - նշել է Միզայեին:
Նոր դրամական միավորի անցման հարցն ուսումնասիրում էր կառավարության տնտեսական հանձնաժողովը: Դրամական ռեֆորմի նախագիծն Իրանի Կենտրոնական բանկը ներկայացրել է 2016 թվականի նոյեմբերին:
Թումանը Պարսկաստանում (Իրանի նախկին անվանումը) շրջանառության մեջ է եղել մինչև 1932 թվականը, այնուհետև փոխարինվել է ռիալով:
Վերջին տարիներին գնաճի հետևանքով ռիալը նկատելիորեն արժեզրկվել է: ԱՄՆ դոլարն իրանական տարադրամի փոխանակման կետերում 39 հազար ռիալ արժե, իսկ դրամական ռեֆորմից հետո մեկ դոլարը 3.9 հազար թուման կարժենա:

Правительство Ирана одобрило замену денежной единицы
Правительство Ирана одобрило переход с ныне действующей денежной единицы риала на новую – туман, сообщает ТАСС со ссылкой на секретаря кабинета министров страны Мохсена Хаджи Мирзаеи.
«Нынешнее решение направлено на упрощение денежных расчетов, - приводит агентство слова чиновника. - Таким образом в цифрах, отображающих цены, будет сокращен один ноль».
По его словам, вопрос о переходе на новую денежную единицу изучался экономической комиссией правительства последние полгода. Проект денежной реформы был представлен Центробанком ИРИ в ноябре прошлого года.
Туман имел хождение в Персии (прежнее название Ирана) до 1932 года, когда был заменен риалом. Теперь производится обратная замена.
В результате инфляции последних лет риал заметно обесценился. В настоящее время американский доллар в иранских обменных пунктах стоит 39 тыс. риалов, а теперь он будет стоить 3,9 тыс. туманов.