Չնայած դիմորդների թվի շեշտակի նվազմանը՝ ՀՀ բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմն ավելանում է. «Ժողովուրդ»
25/07/2017 10:06
Հայաստանի պետական բուհերի դիմորդների թիվը գնալով նվազում է։ Եթե այս տարի բուհ է ընդունվել 8 հազար 266 դիմորդ, և դեռևս թափուր է 11 հազար 375 տեղ, ապա նախորդ տարի բուհ ընդունվածների թիվը 17 հազար 649 էր։ Այս իրավիճակը, թերևս պատահական չէ, այլ Հյաստանում օր օրի ահագնացող արտագաղթի դառը հետևանք է, երբ կրթական համակարգը, կարելի է ասել, կաթվածահար վիճակում է։
«Ժողովուրդ»-ը նաև տեղեկացավ, որ այս ամենից բացի՝ մի շարք մասնագիտություններ Հայաստանում «մեռնում են»  դիմորդներ չունենալու պատճառով։ Օրինակ՝ ԵՊՀ-ում 58 մասնագիտություններից 38-ում մնացել է 902 թափուր տեղ, մինչդեռ մայր բուհում նախորդ տարի 523 թափուր տեղ էր։ ԵՊՀ քիմիա մասնագիտությամբ դիմորդների քանակը տարեցտարի նվազել է, և այս տարի այնտեղ ընդունվելու համար դիմել է երկու հոգի, դիմորդների քանակը տարեցտարի նվազել է, և այս տարի այնտեղ ընդունվելու համար դիմել է երկու հոգի, ֆիզիկա մասնագիտությամբ՝ երեք հոգի։ Մեկ ուշագրավ փաստ էլ, չնայած դիմորդների թվի շեշտակի  նվազմանը, տարեցտարի ավելացել է ՀՀ պետական և ոչ պետական բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, 2016-2017 թվականներն այն կազմել է 11 հազար 276, իսկ 2015-2016-ին՝ 11 հազար 197։

«Жоховурд»: Несмотря на резкое сокращение числа абитуриентов, профессорско-преподавательский состав вузов Армении увеличивается
25/07/2017 11:58
Газета «Жоховурд» пишет, что число поступающих в государственные вузы Армении абитуриентов постепенно сокращается. Если в этом году в вузы поступили 8 тысяч 266 абитуриентов и 11 тысяч 375 мест все еще остаются вакантными, то в прошлом году число поступивших составило 17 тысяч 649 абитуриентов.
«Эта ситуация, пожалуй, не случайность, а горькое последствие увеличивающейся с каждым днем миграции, когда образовательная система, можно сказать, оказалась в парализованном состоянии.
Кроме того, в Армении ряд специальностей на грани «вымирания» из-за отсутствия абитуриентов. К примеру, в Ереванском государственном университете из 58 специальностей в 38 остались 903 вакантных места, в то время как в прошлом году в альма-матер было лишь 523 вакантных места. Число поступающих в ЕГУ по специальности химия с каждым годом уменьшается и в этом году для поступления обратились лишь два человека, по специальности физика – три человека», - отмечает издание.
Еще один примечательный факт, несмотря на резкое сокращение числа абитуриентов, профессорско-преподавательский состав государственных и негосударственных вузов Армении с каждым годом увеличивается, в 2016-2017гг. он составил 11 тысяч 276, а в 2015-2016гг. – 11 тысяч 197.