Սիրիական բանակը կարող է Ռաքքան ԻՊ-ից ազատագրել 5 ժամում
Սիրիական բանակն այժմ գտնվում է Ռաքքա քաղաքից 30 կիլոմետր հեռավորության վրա, որը «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման զինյալների ձեռքին է, բանակն այն կարող է ազատագրել հինգ ժամում: Այս մասին РИА Новости-ին ասել է բանակի բրիգադային գեներալը:
Նրա խոսքով՝ Ռաքքայի համար մարտը բաժանված է երեք փուլի: «Առաջինն սկսվել է Քվեյրիս օդանավակայանի, Հորդանաանի հետ սահմանի Դեյր Խաֆիր և Մասքանե ավանների ազատագրումից. դրանք կարևոր կետեր էին ԻՊ-ի համար: Այնուհետև բանակը կարողացել է մտնել Ռաքքայի հարավ- արևմտյան ծայրամասերը», - հայտարարել է գեներալը:
Մարտի երկրորդ փուլը ներառում է Էր Ռասաֆա քաղաքի և «նավթի-գազի հարյուրավոր հանքավայրերի ազատագրումը»: «Բանակին հաջողվել է աահովել Ռաքքայի, Հոմսի և Հալեպի նահանգների միջև էր Ռասաֆա – Ասրիա ճանապարհի անվտանգությունը», - պատմել է գործակալության զրուցակիցը:
«Երրորդ փուլն այժմ գործընթացի մեջ է: Դրա ընթացքում բանակին հաջողվել է հասնել մինչև այն շրջան, որը գտնվում է Եփրատ գետից 10 կիլոմետր և Ռաքայից 30 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ռաքքայի ազատագրման հարցը կապված է հարձակումն սկսելու պահի հետ», - հայտարարել է գեներալը:

В сирийской армии заявили, что могут освободить Ракку от ИГ за пять часов
Сирийская армия сейчас находится в 30 километрах от города Ракка, удерживаемого боевиками террористической группировки «Исламское государство» (запрещенное в России), освободить ее армия может за 5 часов, заявил РИА Новости бригадный генерал армии.
По его словам, битва за Ракку разделена на три этапа. «Первый начался с освобождения аэродрома Квейрис, поселений Дейр Хафир и Маскане на границе с Иорданией – это были важные пункты для ИГ. Затем армия смогла войти в юго-западные окрестности Ракки», — заявил генерал.
Второй этап битвы включает освобождение города Эр-Расафа и «сотен нефтегазовых месторождений в этом районе». «Армии удалось обеспечить безопасность дороги Эр-Расафа-Асрия между провинциями Ракка, Хомс и Алеппо», — рассказал собеседник агентства.
«Третий этап сейчас в процессе. В ходе него армии удалось дойти до района, находящегося в 10 километрах от реки Евфрат и в 30 километрах от Ракки. Армия способна вернуть город в течение пяти часов. Вопрос освобождения Ракки связан с моментом начала наступления», — заявил генерал.