Անհրաժեշտ է փոխել հասարակական տրանսպորտի սեփականության ձևը. Արմեն Պողոսյան
«Հայաստանի սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը ՀՀ քաղաքային իշխանություններին առաջարկում է փոխել տրանսպորտի սեփականության ձևը, որպեսզի լուծվեն ոլորտում առկա լուրջ խնդիրները:
«Մենք ուզում ենք սեփականության ձևը փոխենք, այսինքն՝ ստեղծլ Բաց բաժնետիրական ընկերություն, ինչպես, օրինակ, Պրահայում, Լոնդոնում է կամ Բեռլինում. Բաժնետիրական ընկերությունն ունի ներդրումների կամ բաժնետոմսերի երկու մաս, որի մի մասը պատկանում է քաղաքապետարանին, իսկ մյուսը՝ էլի նույն իրենցն է», - նշեց բանախոսը:
Նրա խոսքով՝ նախկինում 49 միկրոավտոբուս ունեցող գծատերը, շրջանցելով հարկերը, կարողանում էր ստացած եկամուտի 50 տոկոսը դնել գրպանը, իսկ հիմա, եթե իր առաջարկն ընդունվի, կունենա այդ ԲԲԸ-ի 5 տոկոսի բաժնեմաս, այսինքն՝ 5 տոկոսի դիվիդենտ, որը կնվազեցնի հարկերից խուսափումը:
Բանախոսը ներկայացրեց, որ տրանսպորտի ոլորտում Բրիտանական WYG International limited ընկերության կողմից Հայաստանում արվել է ոլորտային ուսումնասիրություն և կազմվել է համապատասխան փոփոխությունների փաթեթ, որի համաձայն քաղաքի կենտրոնական հատվածներում կլինեն տրանպորտային հանգույցներ, որպեսզի, օրինակ, ծայրամասերից եկող քաղաքացին, կենտրոն գալով, փոխի տրանսպորտը և քայլելու հեռավորությունը կրճատի:
Հարցին՝ արդյոք կփոփոխվեն սակագները, բանախոսը նշեց, որ իրեն նման մանրամասներ դեռևս հայտնի չեն, սակայն, տրամաբանորեն, փոխվելու են և հնարավոր է ներդրվի ընդհանուր տոմսերի գաղափարը, որը արդեն վաղուց գործում է եվրոպական երկրներում:

Необходимо изменить форму собственности на общественный транспорт – Армен Погосян
Председатель общественной организации «Ассоциация потребителей Армении» Армен Погосян предлагает городским властям изменить форму собственности на общественный транспорт для решения существующих в этой сфере серьезных проблем.
«Мы хотим изменить форму собственности, то есть, создать Открытое акционерное общество, как, например, в Праге, Лондоне или Берлине. Акционерное общество имеет две доли – по инвестициям или акциям, одна из них принадлежит мэрии, а другая – тому же акционерному обществу», - отметил он.
По его словам, в прошлом владелец маршрута, имеющий 49 микроавтобусов, обходя налоги, мог получать 50% дохода и класть себе в карман, а сейчас, если его предложение будет принято, будет иметь 5% акций этого ОАО, то есть 5% дивидендов, что сократит уклонение от налогов.
Армен Погосян сообщил, что британская компания WYG International limited провела в Армении исследование сферы и составила пакет необходимых изменений, согласно которому, в центральных частях города будут транспортные узлы, чтобы, к примеру, приезжающие с окраин люди, приехав в центр, могли сменить транспорт и сократить расстояние пешком.
На вопрос, изменятся ли тарифы, А.Погосян отметил, что подобные детали ему пока неизвестны, однако, исходя из логики, должны измениться и возможно будут внедрены проездные билеты, которые уже давно действует в европейских странах.