Բոթոյանը հայտարարագրել է մեկ բնակարան և «Lexus LX 570» մակնիշի ավտոմեքենա. «Փաստ»
Մայիսի 25-ին Գեղարքունիքի մարզպետի պաշտոնում նշանակված Կարեն Բոթոյանը վերջերս Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել իր պաշտոնը ստանձնելու 2017թ. հայտարարագիրը: Բոթոյանը հայտարարագրել է մեկ բնակարան և «Lexus LX 570» մակնիշի ավտոմեքենա: Դրամական միջոցները պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ կազմել են 40 միլիոն 71 հազար դրամ: Իսկ նրա եկամուտները տարեսկզբից մինչև մայիսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում կազմել են 32 միլիոն 71 հազար դրամ և ստացվել է 2 միլիոն 71 հազար դրամ աշխատավարձից և 30 միլիոն դրամ նվիրատվությունից:
Հիշեցնենք, որ Բոթոյանը ժամանակին նաև պատգամավոր է եղել, այն էլ «Օրինաց երկիր» կուսակցության կազմում: Իսկ արդեն այս տարի նա Հանրապետական կուսակցությունից խորհրդարանական ընտրություններին  պատգամավոր էր ընտրվել  ռեյտինգային ընտրակարգով, սակայն մանդատը վայր էր դրել և ի վերջո մարզպետի պաշտոն ստացել:

«Паст»: Ботоян задекларировал одну квартиру и автомобиль марки «Lexus LX 570»
Назначенный 25 мая на должность губернатора Гегаркуникской области Карен Ботоян недавно представил в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию о доходах и имуществе за 2017 год, пишет газета «Паст».
«Ботоян задекларировал одну квартиру и автомобиль марки «Lexus LX 570». На день вступления в должность его денежные средства составляли 40 млн. 71 тысяча драмов. А его доходы в период от начала года до 25 мая составляли 32 млн. 71 тысяча драмов и образовались от зарплаты в размере 2 млн. 71 тысяча драмов и дарения 30 млн. драмов.
Напомним, Ботоян был в свое время депутатом парламента, причем от партии «Оринац еркир». А уже в этом году он был избран на парламентских выборах депутатом от Республиканской партии Армении по рейтинговой системе, однако сложил мандат и наконец получил должность губернатора», - отмечает издание.