Ամերիկացի կոնգրեսականը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է «ապտակ հասցնի» Իրանին
ԱՄՆ-ն չպետք է «ապտակ հասցնի» Իրանին և երկրի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանի, քանի որ Թեհրանը կատարում է միջուկային գործարքի վերաբերյալ պայմանավորվածությունները, РИА Новости-ին ասել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջոն Դունկանը:
Դունկանը Ներկայացուցիչների պալատի երեք անդամներից մեկն է, ով դեմ է քվեարկել Ռուսաստանի, Իրանի և ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ պատժամիջոցների վերաբերյալ օրենքի նախագծին: Պատժամիջոցներին կողմ էր քվեարկել 419 կոնգրեսական, այսինքն՝ մեծամասնությունը:
«Նախօրեին ես դեմ եմ քվեարկել Ռուսաստանի և Իրանի դեմ գոյություն ունեցող պատժամիջոցների խստացման օրենքի նախագծին: Մինչ այդ ես քվեարկել եմ Իրանի դեմ նախնական պատժամիջոցներ սահմանելու օգտին, բայց ես չէի կարծում, որ դրանք պետք է ընդլայնվեին, քանի որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը երկու անգամ հաստատել է վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Իրանի կողմից միջուկային ծրագրի հարցով համաձայնագրերի դրույթների պահպանումը», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է «ապտակի» Իրանին այն ժամանակ, «երբ նրանք անում են այն, ինչ մենք նրանցից ուզում ենք»:

Американский конгрессмен заявил, что США не должны «давать пощечину» Ирану
США не должны «давать пощечину» Ирану и вводить против страны новые санкции, поскольку Тегеран выполняет договоренности по ядерной сделке, заявил РИА Новости член палаты представителей Джон Дункан.
Дункан стал одним из трех членов палаты представителей, кто проголосовал против законопроекта по санкциям в отношении России, Ирана и КНДР. В поддержку же высказалось подавляющее большинство — 419 конгрессменов.
«Накануне я проголосовал против законопроекта по ужесточению уже существующих санкций против России и Ирана. До этого я проголосовал в поддержку введения изначальных санкций против Ирана, но я не думал, что они должны были быть расширены, поскольку госдеп дважды подтверждал соблюдение Ираном положений соглашений по ядерной программе за последние несколько месяцев», — сказал собеседник агентства.
Он отметил, что США не должны «давать пощечину» Ирану в то время, «когда они делают то, что мы хотели от них».