Լապշինին կարող են ժամկետից շուտ ազատ արձակել, ասել է փաստաբանը
Ադրբեջանում ազատազրկման դատապարտված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը կարող է ժամկետից շուտ ազատ արձակվել: Այդ մասին ադրբեջանական Trend-ին հայտնել է բլոգերի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը՝ Լապշինի հետ այսօր ունեցած հանդիպումից հետո, փոխանցում է anews.az-ը:
Ըստ փաստաբանի՝ բլոգերի նկատմամբ դատավճիռն ուժի մեջ մտնի, ինչը տեղի է ունենալու օգոստոսի երկրորդ տասնօրյակում, հնարավոր կլինի դիտարկել Իսրայել նրա արտահանձնման հարցը, ինչի խնդրանքով նա դիմել է երեկ Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպանությանը:
Իսրայելական կողմը պետք է համապատասխան հարցումով դիմի Ադրբեջանի արդարադատության նախարարություն, ինչից հետո կդիտարկվի նրա արտահանձնման հարցը, ասել է նա:
Փաստաբանի խոսքով՝ ընթացակարգի համաձայն՝ Լապշինի ազատազրկման ժամկետը հաշվարկվում է Մինսկում արտահանձնման նպատակով նրա ձերբակալությունից ի վեր, քանի որ օրենքի համաձայն՝ մինչև դատական գործընթացի ավարտն անձի կալանավորման ժամկետը հաշվարկվում է որպես ազատազրկման ժամկետի մաս:
Բացի այդ, նա կարող է բողոքարկման դիմել, և եթե այն բավարարվի, կարող է ազատ արձակվել դատավճռով սահմանված երեք տարվա ավարտից շուտ:

Лапшина могут освободить досрочно - адвокат
По факту, осужденный в Баку блогер Александр Лапшин, гражданин Украины, России и Израиля может быть освобожден раньше, чем закончится его реальный срок заключения, сказал в четверг Trend адвокат блогера Эдуард Чернин, после сегодняшней встречи с Лапшиным, передает Anews.az
По словам адвоката, после того, как приговор суда в отношении Лапшина вступит в силу, что произойдет во второй декаде августа, можно будет рассматривать вопрос его экстрадиции в Израиль, с просьбой о чем он обратился вчера к посольству Израиля в Азербайджане.
Израильская сторона должна обратиться с соответствующим запросом в министерство юстиции Азербайджана, после чего будет рассмотрен вопрос его экстрадиции, сказал он.
По словам адвоката, процессуально, срок заключения под стражу Лапшина считается со времени его задержания с целью экстрадиции в Минске, так как в соответствии с законом, время содержания лица под стражей до судебного разбирательства засчитывается в сроке лишения свободы.
Кроме того, он может подать аппеляцию и если она будет удовлетворена, он может быть освобожден раньше окончания трех лет [срок его заключения], которые предусмотрены приговором.