Իսրայելը միշտ պատրաստ է զենք վաճառել ցանկացած պետության, այդ թվում` նաև մեզ. Շավարշ Քոչարյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ Իսրայելի տարածաշրջանային հարցերով նախարարի՝ Հայաստան այցին:
«Ստորագրվել են համապատասխան համաձայնագրեր, երեկ նշվել է ոչ միայն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, այլ նաև այդ պետության ազգային տոնը, որտեղ եղել են բավականին մեծ թվով պաշտոնական անձիք», - մանրամասնեց Շ. Քոչարյանը։
«Ընդհանուր առմամբ, բնական է, որ Հայաստանի և Իսրայելի ժողովուրդների մեջ շատ կան ընդհանրություններ, իհարկե, կան նաև կնճռոտ ծալքեր և շատ կարևոր է, որպեսզի լինի երկխոսություն, որպեսզի պետությունները միմյանցից, այնուամենայնիվ, մեկուսացված չլինեն և այդ ուղղությամբ քայլեր են կատարվում», - ասաց նա:
Անդրադառնալով Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու խնդրին՝ Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ Իսրայելի դիրքորոշումը շատ պարզ է ու հրապարակային հնչել է:
«Իսրայելը միշտ պատրաստ է զենք վաճառել ցանկացած պետության, այդ թվում` նաև մեզ: Դա արդեն կախված է գնային առաջարկություններից և այլ հարցերից», - ասաց փոխարտգործնախարարը։

Шаварш Кочарян: Израиль всегда готов продавать оружие любому государству, в том числе и нам
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян сегодня после заседания правительства обратился к визиту министра регионального сотрудничества Израиля в Армению.
«Подписаны соответствующие соглашения, вчера отмечалось не только 25-летие установления дипломатических отношений, но национальный праздник этого государства, на котором присутствовало большое число должностных лиц», - сказал он журналистам.
«В целом, между народами Армении и Израиля много общего, но есть и проблемные вопросы и очень важно, чтобы был диалог и государства не были изолированы друг от друга. В этом направлении предпринимаются шаги», - заявил Шаварш Кочарян.
Касаясь вопроса продажи Израилем оружия Азербайджану, Шаварш Кочарян заявил, что Израиль озвучил свою позицию очень четко и публично.
«Израиль всегда готов продавать оружие любому государству, в том числе и нам. Это уже зависит от ценовых предложений и других вопросов», - отметил Кочарян.