Եթե մենք դա շատ արագ չանենք, ուղղակի չենք հասցնելու. Վարչապետն ընդունեց Վիգեն Սարգսյանի առաջարկը
Կառավարության այսօրվա նիստում, երբ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանին հանձնարարեց ապահովել 2017-2018 թվականների ուսումնական տարվա պատշաճ մեկնարկը, արձագանքով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ երեկ սահմանամերձ համայնքների միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստն էր և այնտեղ ՀՀ նախագահից ԿԳՆ-ին կա երկու հանձնարարական։
«Եթե մենք դա շատ արագ չանենք, ուղղակի չենք հասցնելու: Մեկը վերաբերում է սահմանամերձ համայքների աշակերտների բոլոր դասագրքերի փոխհատուցման խնդրի լուծմանը, երկրորդը՝ սահմանամերձ համայնքներից ուսանողների ուսման վարձերի հատուկ մեխանիզմի ներդմանը», - ասաց Վիգեն Սարգսյանը։
Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ երկու հանձնարարականի վերաբերյալ էլ Կրության և գիտության նախարարի տեղակալը երեկ զեկուցում էր, որ պատրաստ են:
«Բայց դրանք երկուսն էլ կառավարության որոշումներ են պահանջելու և ցանկալի է դա անել հիմա՝ մինչև սեպտեմբերի մեկը, դասագրքերի առումով անպայման, երկրորդը՝ գոնե իրազեկման առումով», - ասաց նա, ապա, դիմելով վարչապետին՝ ասաց. «Եթե դեմ չեք, ձեր հանձնարարականի մեջ դա էլ ներառվի»։

Премьер-министр одобрил предложение Вигена Саркисяна
Министр обороны Армении Виген Саркисян сегодня на заседании правительства коснулся поручения премьер-министра Карена Карапетяна об обеспечении начала 2017-2018 учебного года на подобающем уровне.
Виген Саркисян сообщил, что ранее состоялось  очередное заседание межведомственной комиссии, созданной с целью решения вопросов, подлежащих координации в приграничных общинах.
По словам главы Минобороны, есть два поручения министерству образования и науки от президента Армении.
«Если мы оперативно не предпримем действий, просто не успеем. Одно из поручений касается решения вопроса компенсации выдачи учебников ученикам в приграничных общинах. Второе поручение касается внедрения специального механизма оплаты за обучение для студентов из приграничных общин», - сказал Виген Саркисян.
По его словам, заместитель министра образования и науки Армении накануне доложил, что все готово для реализации данных поручений, однако для этого нужны соответствующие решения правительства.
«Желательно успеть все сейчас – до 1 сентября, особенно по части учебников. Если вы не против, можно включить в ваше поручение и это», - обратился к премьеру Виген Саркисян.