ԱՄՆ Սենատն ընդունել է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների խստացման օրինագիծը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը հինգշաբթի հավանություն է տվել այն օրինագծին, որը նախատեսում է ամերիկյան պատժամիջոցների խստացում Ռուսաստանի, Իրանի և ԿԺԴՀ-ի նկտամամբ: Օրինագծի ընդունման օգտին տրվել Է 98 ձայն: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ը, դեմ են հանդես եկել սոսկ անկախ սենատոր Բեռնի Սանդերսը, որն անցյալ տարի Հիլարի Քլինթոնին տանուլ է տվել նախագահ ընտրվելու իրավունքը, և  հանրապետական Ռենդ Փոլը:
Վերջինս պահպանողական է, որը հանդես է գալիս արտաքին քաղաքականության բնագավառում ուրիշի գործերին հնարավորինս քիչ միջամտելու օգտին: Քանի որ երեքշաբթի նույն օրինագծի օգտին քվեարկել էր Ներկայացուցնիչների պալատի անդամների մեծասանությունը (419 ընդդեմ 3-ի – ТАСС), փաստաթուղթը, որն ստացել է «Պատժամիջոցներով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին օրենք» անվանումը, կդրվի Դոնալդ Թրամփի աշխատանքային սեղանին: Սպիտակ տունը վերջին օրերին ազդանշաններ էր տվել, որ ԱՄՆ-ի նախագահը հավանություն է տալիս հիշյալ երեք պետությունների դեմ սահմանափակիչ միջոցների խստացմանը, սակայն որոշում կընդունի այն բանից հետո, երբ ծանոթանա օրինագծի վերջնական տարբերակին:
Միևնույն ժամանակ, դեռ հայտնի չէ, թե Թրամփը մտադիր է արդյոք ստորագրել փաստաթուղթը: Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի մամուլի ծառայությունում հինգշաբթի երեկոյան հրաժարվել են պարզություն մտցնել այս հարցում: Reuters գործակալության վկայությամբ, որը վկայակոչում է Սպիտակ տան մի անհայտ ներկայացուցչի, կարող է անցնել մի երկու օր, նախքան օրինագիծը ներկայացվի ԱՄՆ-ի նախագահի ստորագրմանը:

Сенат США принял законопроект об ужесточении санкций в отношении России
Сенат Конгресса США одобрил в четверг законопроект, предусматривающий ужесточение односторонних американских санкций в отношении России, Ирана и КНДР. За принятие законопроекта было подано 98 голосов. Как сообщает ТАСС,  против выступили только независимый сенатор Берни Сандерс, который в прошлом году проиграл Хиллари Клинтон право баллотироваться в президенты, и республиканец Рэнд Пол.
Последний является консерватором-либертарианцем, выступающим во внешней политике за то, чтобы как можно меньше вмешиваться в чужие дела. Поскольку во вторник за этот же законопроект проголосовало большинство (419 против 3 - прим. ТАСС) членов Палаты представителей, документ, получивший название «Закон о противодействии противникам Америки посредством санкций», ляжет на рабочий стол Дональда Трампа. Белый дом в последние дни сигнализировал о том, что президент США поддерживает ужесточение ограничительных мер против упомянутых трех государств, однако примет решение после того, как ознакомится с окончательным вариантом законопроекта.
При этом пока неизвестно, намерен ли Трамп подписать документ. В пресс-службе Совета национальной безопасности (СНБ) Белого дома в четверг вечером отказались внести ясность в этот вопрос. По свидетельству агентства Reuters, ссылающегося на неназванного представителя Белого дома, может пройти пара дней, прежде чем законопроект поступит на подпись президенту США.