Երեխան դպրոց չի գնա, բայց նրա անունը կգրանցեն` ոչինչ չի փոխվելու. Աշոտ Բլեյանը՝ 12-ամյա կրթությունը պարտադիր դարձնելու մասին
10/08/2017 15:39
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի տնօրեն, Հայաստանի կրթության նախկին նախարար Աշոտ Բլեյանը համոզված է՝ 12-ամյա կրթության պարտադիր լինելը բացասական երևույթ է:
«Բան չի փոխվելու, որովհետև բոլոր հաստատությունները՝ պետական, մասնավոր, հանրակրթական, թե բուհեր, գործում են, ցավոք սրտի, հաստատության պահպանման շահերից ելնելով: Չես տեսնում, որ կրթությունը անհատին է ուղղված»,- «Ազատության» եթերում մեկնաբանելով ԿԳՆ նորամուծությունը հայտարարեց Աշոտ Բլեյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ այս տարվա սեպտեմբերից Հայաստանում 12-ամյա կրթությունը դառնում է պարտադիր, այսինքն՝ եթե մինչ այժմ պարտադիր էր 9-ամյա կրթությունը, ապա սեպտեմբերից երեխաները պարտադիր դպրոց կհաճախեն մինչև 12-րդ դասարան:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ Բլեյանի, կրթության ոլորտում փոփոխությունները «դեկորատիվ» են և ոչ խորաքային, ավելին` ուղղված չեն մարդու զարգացմանը:
«Օրինակ` ուսման տևողությունը, ընդհանրապես ուսման խնդիրը մարդու ներքին պահանջմունքն է, իր կյանքի գործն է, եկեք այնպես անենք, որ նպաստավոր ռեժիմ ստեղծենք, փորձենք օգնել մարդուն գնալ էս ճանապարհով, որովհետև իր ժամանակն է, թող ինքը տնօրինի: Չէ, պետք է ծանր ու շատ ծրագրերով խեղդենք նրան: Դա շատ սխալ է», - ասաց Բլեյանը:
Նա վստահ է՝ ոչինչ էլ չի փոխվի, երեխայի ուսման պարտադիր ապահովման հարցն ընկած է ծնողի վրա և եթե ծնողը որոշեց, այնուամենայնիվ, չտանել երեխային ուսման, ապա ինչ է՝ ծնողին քրեական պատասխանատվությա՞ն են կանչելու:
«Երեխան դպրոց չի գնա, ու նրա անունը ինչ-որ մի տեղ կգրանցեն:  Ոչ մի բան էլ չի փոխվելու: Այս քայլը փոփոխությունների դեմ է և փոփոոխությունների ուղղությունը սխալ է գնում այս քայլով», - ասաց Բլեյանը:
Նրա կարծիքով, փոփոխություններն ի սկզբանե սխալ են եղել, և 12-ամյա կրթություն չպետք էր ներդնել Հայաստանում: Բլեյանի համոզմաբ, 12-ամյա կրթությունը ու նախնական արհեստագործական կրթությունը 3 տարի պարտադիր դարձնելը անլրջություն էր և կարելի էր այդ տարիների համար ներդրվող գումարներն ուղղել կրթական, գիտական կենտրոնների ստեղծման վրա, որտեղ երեխաները կկարողանային գիտելիքներ ստանալ արտադրության մեջ:
«Միջին մասնագիտական կրթության ծրագրերի տևողությունը պետք է քչացնել՝ 2 տարին առավելագույն ժամկետ պետք է լինի, 3-ից էնկողմ ընդհանրապես չպետք է քննարկվի, որ մարդը տարբերի բուհական կրթությունը քոլեջային կրթությունից, որն ուղղված է արհեստի միջոցով փող աշխատելուն: Եվ վերջապես, բոլոր ձևերով պետք է խրախուսել, որ մարդն օր առաջ մտնի արտադրության մեջ, աշխատանքով փող աշխատի, իսկ առանձին դեպքերում հնարավորություն տալ, որ ուսումն ու աշխատանքը համատեղեն:
Ընդհանրապես, ուշադրություն պետք է դարձնել ոչ թե զուբրիտի, անգիրի, մտապահման, թվանշան ստանալու վրա, այլ` ստեղծագործական կարողությունների, որ կրթության միջոցով, տեսեք, ես կարողանում եմ փոքր գումար վերցնել, գնալ դաշտ, գործ սկսել: Իսկ դրա համար պետք է փոխել փիլիսոփայությունը, պետք է վստահել մարդուն», - ասաց Բլեյանը:

Ашот Блеян: Ребенок не будет ходить в школу, и его имя будет где-то зарегистрировано. Ничего не изменится
10/08/2017 16:38
Директор образовательного комплекса «Мхитар Себастаци», экс-министр образования Армении Ашот Блеян уверен, что обязательное 12-летнее образование – отрицательное явление.
«Ничего не изменится, поскольку все учреждения – государственные, частные, общеобразовательные или вузы – действуют, к сожалению, исходя из интересов сохранения учреждения. Не видно, что образование направлено на личность», - заявил в  эфире Радио «Азатутюн» Ашот Блеян, комментируя нововведение министерства образования и науки.
Ранее сообщалось, что с 1 сентября этого года в Армении 12-летнее образование станет обязательным, то есть, если до сих пор было обязательным девятилетнее образование, то с сентября обязательно посещать школу до 12 класса.
В целом, по словам А.Блеяна, изменения в сфере образования – «декоративные», а не коренные, более того, они не направлены на развитие человека.
«К примеру, длительность образования, и в целом, вопрос образования – это внутренняя потребность человека, дело его жизни, давайте сделаем так, чтобы создать благоприятный режим, попытаемся помочь человеку идти по этому пути, поскольку это – его личное время и он сам должен им распоряжаться. Но, нет, обязательно нужно душить его тяжелыми и бесчисленными программами. Это неправильно», - сказал А.Блеян.
Он выразил уверенность, что ничего не изменится, вопрос обеспечения обязательного образования ребенка лежит на родителях и если они решили, что ребенка, тем не менее, не следует отправлять в школу, то как поступить в этом случае, привлечь родителей к уголовной ответственности?
«Ребенок не будет ходить в школу, и его имя будет где-то зарегистрировано. Ничего не изменится. Этот шаг направлен против изменений и ведет эти изменения в неправильном направлении», - заявил А.Блеян.
По убеждению Блеяна, было несерьезным решение об обязательном 12-летнем образовании и 3-летнем профессиональном (ремесленном) образовании, и можно было вместо этого инвестировать средства на создание образовательных и научных центров, где дети могли бы получать знания на базе производства.
«Вообще, нужно обращать внимание не на зубрешку, запоминание, получение оценок, а на творческий потенциал, чтобы с помощью образования увидеть, могу ли я взять маленькую сумму, пойти и начать дело. А для этого нужно изменить философию, нужно доверять человеку», - отметил он.