Պենտագոնից հայտարարել են, որ երբեք սիրիական ընդդիմությանը քիմիական զենք չեն մատակարարել
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը երբեք քիմիական զինամթերք չի մատակարարել սիրիական ընդդիմությանը, հայտնել են РИА Новости-ին գերատեսչությունից:
«ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության օգնությունը սիրիական ընդդիմությանը սահմանափակվել է այն խմբերով, որոնք պայքարում են ԻՊ-ի (Ռուսաստանում, և մի շարք այլ երկրներու արգելված) դեմ: Այդ օգնությունը երբեք չի ներառել որևէ քիմիական նյութ, որոնք դուք նկարագրել եք», - ասվում է Պենտագոնի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Սիրիայի փոխարտգործնախարար Ֆեյսալ Միքդադը հայտարարել էր, որ գրոհայինների լքած պահեստներում նյարդայնացնող բնույթի քիմիական նյութեր են հայտնաբերվել, որոնք արտադրվում են ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում:

Пентагон заявил, что никогда не поставлял химоружие сирийской оппозиции
Минобороны США никогда не поставляло химические боеприпасы сирийской оппозиции, заявили РИА Новости в ведомстве.
«Помощь министерства обороны (США) проверенным группам сирийской оппозиции ограничивается теми группами, которые борются с ИГ (запрещенное в России). В эту помощь ни сейчас, ни когда-либо не входили химические вещества, которые вы описали», — заявил пресс-службы Пентагона.
Ранее замглавы МИД Сирии Фейсал Микдад заявил, что отравляющие вещества, которые были найдены в оставленных боевиками складах с оружием в Алеппо и в восточном Дамаске, были произведены компаниями из США и Великобритании.