Սաուդյան Արաբիան հաջի շրջանում կբացի սահմանը Կաթարից ուխտավորների համար
Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման իբն Աբդուլ Ազիզ ալ Սաուդը հայտարարել է, որ դեպի Մեքքա ուխտագնացություն կատարել ցանկացող կաթարցիները ցամաքային ճանապարհով երկիր մտնելու հատուկ էլեկտրոնային թույլտվության կարիք չեն ունենա, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Al Arabiya-ին:
Բացի այդ, թագավորը պատրաստ է իր հաշվին ինքնաթիռով Մեքքա տեղափոխել քաթարցի ուխտավորներին:
Ըստ Ղուրանի՝ յուրաքանչյուր հավատացյալ մահմեդական պետք է կյանքում գոնե մեկ անգամ այցելի մահմեդականների համար սրբազան համարվող Մեքքա քաղաքը: Ուխտագնացություններն իրականացվում են իսլամական հատուկ օրացույցի նշած ժամանակահատվածում: Այս տարի ուխտագնացության շրջանն օգոստոսի վերջին է:
Սաուդյան Արաբիան, Եմենը, Եգիպտոսը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Լիբիան, Մալդիվներն ու Բահրեյնը խզել են Կաթարի հետ դիվանագիտական կապերը: Բացի այդ, Կաթարը հեռացվել է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած և Եմենում գրոհայինների դեմ կռվող կոալիցիայից: Կաթարի դեմ արշավին միացել են նաև այլ երկրներ։

Саудовская Аравия откроет границу для паломников из Катара на время хаджа
Саудовский король Салман ибн Абдул-Азиз Аль Сауд заявил, что паломникам из Катара, желающим совершить хадж в этом году, не потребуются специальные электронные разрешения для пересечения сухопутной границы с Саудовской Аравией, сообщает телеканал Al Arabiya, передает РИА Новости.
Кроме того, король распорядился доставить катарских паломников на хадж на самолетах за свой счет.
Хадж является одним из пяти так называемых столпов ислама. Паломничество к святым местам в Мекке предписано совершить хотя бы один раз в жизни каждому мусульманину. Оно совершается в строго определенный период по мусульманскому календарю.
В 2017 году время хаджа приходится на конец августа.
Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет в начале июня разорвали дипломатические отношения с Дохой и прекратили с Катаром всякое сообщение, обвинив его в поддержке терроризма и вмешательстве в их внутренние дела. К решению позднее присоединился ряд других государств.