Թուրքիան և Իրանը քննարկել են  PKK-ի  դեմ համատեղ գործողությունը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Իրանի զինուժի շտաբի ղեկավարի հետ քննարկել է համատեղ գործողություն իրականացնելու հարցը՝ Թուրքիայում արգելված Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության (PKK) անդամների դեմ, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Իրանի գլխավոր շտաբի ղեկավար Մոհամադ Բաքերին անցյալ շաբաթ Թուրքիա էր այցելել։ Թուրքիայի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հարաբերությունների ամբողջ պատմության ընթացքում դա առաջին ռազմական հանդիպումն էր նման բարձր մակարդակում։
«Ահաբեկչական խմբավորումների դեմ Իրանի հետ համատեղ գործողության հարցը միշտ օրակարգում է։ Իրանի գլխավոր շտաբի ղեկավարի հետ քննակել ենք գործողության իրագործումը դիվանագիտական տեսանկյունից։ Ջանքերը կշարունակվեն, քանի որ Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության ահաբեկիչները Իրանում «մասնաճյուղ» ունեն՝ PJAK-ը (Քուրդիստանում ազատ կյանքի կուսակցություն)։ Այդ կազմակերպությունները վնասում են ինչպես իրանցիներին, այնպես էլ մեզ», - հայտարարել է Էրդողանը ճեպազրույցի ժամանակ, որ հեռարձակել է Haberturk-ը:

Турция и Иран обсудили совместную операцию против РПК
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что обсудил с главой генштаба иранских ВС вопрос возможного проведения совместной операции против членов запрещенной в Турции Курдской рабочей партии, передает РИА Новости.
Глава генштаба ВС Ирана Мохаммад Бакери посетил Турцию с визитом на прошлой неделе. Это была первая военная встреча на таком высоком уровне за всю историю отношений Турции и Исламской Республики Иран.
«Вопрос совместной с Ираном операции против террористических группировок всегда стоит на повестке дня. Двое глав генштабов  обсудили этот вопрос, как это осуществить. Осуществление операции с дипломатической точки зрения – мы обсудили это с иранским главой генштаба. Усилия будут продолжаться, так как у террористов РПК есть филиал в Иране – PJAK (Партия свободной жизни в Курдистане). Эти организации вредят как иранцам, так и нам», — заявил Эрдоган на брифинге, который транслировался телеканалом Haberturk.