Ադրբեջանի բանակում զանգվածային թունավորումներ են գրանցվել
Օրերս ադրբեջանական բանակում գրանցվել է զանգվածային թունավորում, այս մասին Aysor.am-ին հայտնի դարձավ սոցցանցի ադրբեջանական սեգմենտում շրջանառվող փաստաթղթից: Փաստաթուղթը զեկուցագիր է 172 զ/մ հրամանատար Էլշան Գապագովից գեներալ Հաքանի Ջաբրաիլովին:
Զեկուցագրում զորամասի հրամանատարը մասնավորապես հայտնում է, որ օգոստոսի 17–18-ին իր ենթակա զորամասում շարքային անձնակազմի զանգվածային թունավորման դեպքից հետո ժամանակավորապես դադարեցվել է «Qafqaz Konserv Zavodu»-ի արտադրության «Կաղամբի տոլմա» (Kələm Dolması) պահածոների տրամադրումն անձնակազմին, խստացվել է վերահսկողությունը զորամասի ճաշարանում և սննդի պահեստում, ինչպես նաև միջոցներ են ձեռնարկվել, որպեսզի հոսպիտալ տեղափոխված զինծառայողները հեռախոսային և ընդհանրապես որևէ կապ չհաստատեն այլ քաղաքացիական անձանց հետ:
Գնդապետ Գապագովը նաև տեղեկացրել է, որ թունավորման դեպքն առաջինը չէ, և չնայած սպաների կողմից տարվող բացատրական աշխատանքին, զինծառայողները հրաժարվում են այդ ընկերության արտադրության պահածոներից:

Массовые отравления в армии Азербайджана
На днях в армии Азербайджана был зафиксирован факт массового отравления. Об этом Aysor.am стало известно из документа, пущенного в обращение пользователями азербайджанского сегмента соцсетей.
Документ представляет собою докладную командира 172-й воинской части Эльшана Гапагова генералу Хакану Джабраилову, в которой сообщается, что после массового отравления 17-18 августа рядового состава находящейся под его командованием в/ч  временно прекращена выдача военнослужащим консервов «Капустная долма» (Kələm Dolması) производства «Qafqaz Konserv Zavodu», усилен контроль в столовой и на складе, а также предприняты меры по недопущению какой бы то ни было связи госпитализированных с гражданскими лицами.
Полковник Гапагов также отмечает, что факт отравления фиксируется не впервые, посему военнослужащие отказываются от продукции данного завода – несмотря на разъяснительные работы офицерского состава.