Գլոբալ և համակարգային խնդիրները մեկ-երկու ամսում չեն լուծվում. Արայիկ Հարությունյանը՝ քաղաքապետարանում «Ելքի» գործունեության մասին
22/08/2017 12:43
Գլոբալ և համակարգային խնդիրները մեկ-երկու ամսում չեն լուծվում, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Երևանի ավագանու «Ելք» խմբակցության անդամ Արայիկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով անցնող երկու ամսում «Ելք»-ի՝ քաղաքապետարանում ծավալած գործունեությանը:
Հարությունյանը նշեց, որ «Ելք»-ը իր գործունեության ընթացքում իրականացնում է այն ծրագրային կետերը, որոնք առաջ է քաշել, մինչդեռ ամբողջությամբ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար «Ելք»-ը չունի անհրաժեշտ լծակներ, քանի որ իշխանության գլխում չէ:
«Մենք շատ ակտիվ մասնակցում ենք տրանսպորտի բարեփոխման քննարկումներին: Քչերն ուշադրություն դարձրին այն հանգամանքի վրա, որ մենք կարմիր գծերի թանկացման հետ կապված քննարկումներում ակտիվ ներգրավված էինք և նաև մեր գործունեության ընթացքում 50 դրամի փոխարեն 2 դրամով թանկացում տեղի ունեցավ», - նկատեց Ա. Հարությունյանը:
Վերջինս նաև ընդգծեց, որ Վերնիսաժում մուղամը վերացնելու խմբակցության կողմից արված առաջարկը հասարակության որոշ խմբերի կողմից լավ չընդունվեց, մի մասն էլ այն դիտարկեց որպես սահմանափակում, մինչդեռ Հարությունյանի պնդմամբ՝ Վերնիսաժը քաղաքապետարանի հսկողության տակ գտնվող տարածք է, որը միջավայր է ձևավորում, ստեղծում կապ զբոսաշրջիկների հետ, ուստի այդ պահանջը բնական է:
«Արցախում պետական մակարդակով հանրային վայրերում ռաբիսն արգելված է, և ես որևէ անգամ չեմ տեսել քննադատություն մարդկանց կողմից», - հավելեց նա:

Глобальные и системные проблемы за один или два месяца не решаются – Араик Арутюнян о деятельности фракции «Елк» в мэрии
22/08/2017 15:52
Глобальные и системные проблемы за один или два месяца не решаются, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами член Совета старейшин Еревана от блока «Елк» Араик Арутюнян, касаясь деятельности фракции «Елк» в мэрии в течение двух последних месяцев.
А.Арутюнян отметил, что фракция «Елк» в ходе своей деятельности осуществляет выдвинутые программные пункты, однако у «Елк» нет необходимых рычагов для реализации своей программы полностью, поскольку блока не находится у руля власти.
«Мы очень активно участвуем в обсуждениях вокруг реформирования транспортной системы. Немногие обратили внимание на тот факт, что мы активно участвовали в обсуждениях по вопросу повышения цен за парковку в пределах красных линий, и благодаря нашей деятельности вместо 50 драмов плата стала дороже на 2 драма», - отметил А.Арутюнян.
Он также подчеркнул, что требование фракции «Елк» относительно запрета музыки в стиле рабис на территории «Вернисажа» было воспринято в обществе неоднозначно, однако, по утверждению А.Арутюняна, «Вернисаж» – это территория, которая находится под контролем мэрии и формирует особую атмосферу, связь с туристами, посему подобное требование естественно.
«В Арцахе на государственном уровне музыка в стиле рабис запрещена в общественных местах, и я ни разу не слышал критику со стороны людей», - отметил он.