Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն օգոստոսի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում  Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն ձևավորվել են բարեկամական խմբերը, և ինքը շարունակելու է գլխավորել Արգենտինայի հետ բարեկամական խումբը, որը պատկառելի կազմ ունի:
Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել դեսպանի շահագրգիռ գործունեությունը հայ-արգենտինական հարաբերությունների զարգացման և խորացման գործում: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը, կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, ընդգծել է միջազգային կառույցներում բարեկամ երկրների համագործակցության նշանակությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ նախորդ դարասկզբին ապաստան տալով հայերին՝ Արգենտինան դարձել է նրանց երկրորդ հայրենիքը և հետագայում վճռական քայլեր ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման համար: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը թևակոխում է նոր փուլ՝ թուրքական ժխտողականության դեմ պայքարի փուլը:
Բարձր գնահատելով Արգենտինայի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը խաղաղություն արտահանող երկիր է և մերժում է ռազմական ցանկացած լուծում:
Էդուարդ Շարմազանովը, կարևորելով փոխայցելությունների դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, իր արգենտինացի գործընկերներին հրավիրել է Հայաստան:
Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել խորհրդարանական համագործակցության դերը բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման գործում: Դեսպանը նշել է, որ պետք է օգտագործել խորհրդարանական բոլոր ձևաչափերը՝ հարաբերությունների համակողմանի զարգացման համար: Դեսպանի խոսքով՝ հայկական համայնքի ներկայությունն Արգենտինայում իր ազդեցությունն է ունեցել երկու երկրների բարեկամության կայացման և կապերի խորացման գործում:
Հանդիպման ավարտին Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիան նշել է, որ այս տարի լրանում է Արգենտինայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 տարին, և դեսպանատունը կազմակերպելու է մի շարք միջոցառումներ, որոնց մասնակցելու հրավիրել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահին:

Эдуард Шармазанов принял посла Аргентины в Армении
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентины в РА Гонсало Уриолабеитиа, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя посла, вице-спикер отметил, что в Национальном Собрании 6-го созыва уже сформированы парламентские группы дружбы, и он продолжит возглавлять группу дружбы с Аргентиной.
Эдуард Шармазанов высоко оценил деятельность посла в развитии и углублении армяно-аргентинских отношений. Отметив важность парламентской дипломатии, вице-спикер парламента Армении подчеркнул значение сотрудничества дружественных стран в международных структурах.
Эдуард Шармазанов констатировал, что Аргентина, предоставив в начале прошлого века убежище армянам, стала для них второй родиной и в дальнейшем предприняла решительные шаги для признания и осуждения Геноцида армян. По словам вице-спикера, вопрос признания Геноцида армян вступает в новый этап – этап борьбы против турецкой политики отрицания.
Высоко оценив взвешенную позицию Аргентины в вопросе урегулирования карабахского конфликта, вице-спикер парламента отметил, что Армения – страна, которая привержена миру и отрицает любое военное решение конфликта.
Эдуард Шармазанов, подчеркнув важность взаимных визитов, пригласил своих аргентинских коллег в Армению.
Гонсало Уриолабеитиа выразил благодарность за прием и отметил важность парламентского сотрудничества в деле развития отношений между дружественными странами. Посол подчеркнул необходимость использования всех форм парламентского сотрудничества для многостороннего развития отношений. По словам дипломата, присутствие армянской общины в Аргентине оказало влияние на углубление связей и становление дружественных отношений между двумя странами.
В завершение встречи Гонсало Уриолабеитиа отметил, что в этом году исполняется 25 лет с момента установления дипломатических отношений между Аргентиной и Арменией и посольство организует ряд мероприятий, к участию в которых приглашен вице-спикер парламента Армении.