Հարավային Կորեայի նախագահը կոչ է արել բանակին պատրաստվել ԿԺԴՀ-ի հնարավոր սադրանքներին
Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը կոչ է արել երկրի բանակին և ԱՄՆ-ի զինծառայողներին, որոնք մասնակցում են Կորեայի Հանրապետության տարածքում անցկացվող համատեղ զորավարժություններին, պատրաստ լինել ԿԺԴՀ-ի կողմից հնարավոր սադրանքներին, հայտնել է Yonhap լրատվական գործակալությունը:
«Ես ձեզ խնդրում եմ լիովին պատրաստ լինել պաշտպանությանը, եթե Հյուսիսային Կորեան հերթական սադրանքը կատարի զորավարժությունների ժամանակ»,- ասել է Մուն Չժե Ինն չորեքշաբթի  զինվորական հրամանատարական կենտրոն կատարած այցելության ժամանակ:
Կորեական թերակղզու իրադրությունը խիստ լարված է մնում Փենյանի կողմից հրթիռամիջուկային ծրագրի ակտիվ զարգացման ֆոնին: Հուլիսին ԿԺԴՀ-ն երկու անգամ կատարել է բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներ, ինչը սուր արձագանք է առաջացրել ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի և  Հարավային Կորեայի կողմից:

СМИ: президент Южной Кореи призвал армию готовиться к возможным провокациям КНДР
Президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин призвал армию Южной Кореи и американских военнослужащих, участвующих в совместных учениях на территории страны, быть готовыми к возможной провокации со стороны КНДР, передает ТАСС   со ссылкой на Yonhap.
«Я прошу вас быть полностью готовыми к обороне, если Северная Корея совершит очередную провокацию во время учений», - сказал Мун Чжэ Ин во время посещения военного командного центра в среду.
Ситуация на Корейском полуострове остается крайне напряженной на фоне активного развития Пхеньяном ракетно-ядерной программы. В июле КНДР дважды провела испытания баллистических ракет, что вызвало острую реакцию со стороны США, Японии и Южной Кореи.