Պուտին. Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները լրջորեն ամրապնդվել են (Տեսանյութ)
Վերջին 20 տարիների ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները լրջորեն ամրապնդվել են, ասել է ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանկ Սոչիում։
«Ինտենսիվորեն պահպանվում է քաղաքական երկխոսությունը, համագործակցությունն ընթանում է երկկողմ հիմքերով և տնտեսության, և անվտանգության, և ռազմական գործի ոլորտներում։ Մենք ակտիվ փոխգործակցություն ենք ծավալում միջազգային կազմակերպությունների և մեր ինտեգրացիոն շրջանակներում», - ասել է Վ.Պուտինը։
Իր հերթին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները առանձնանում են բարձր մակարդակով քաղաքական երկխոսությամբ, արտաքին քաղաքական ոլորտում լայն համակարգմամբ, կառուցողական համագործակցությամբ միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներում։
Ս.Սարգսյանի խոսքով, Երևանն ու Մոսկվան արդյունավետ համագործակցում են անվտանգության, ռազմական և ռազմա-տնտեսական ոլորտներում։

Путин: Отношения между Арменией и Россией серьезно укрепились
За прошедшие 20 лет отношения между Арменией и Россией серьезно укрепились, заявил президент РФ Владимир Путин.
«У нас интенсивно поддерживается политический диалог, сотрудничество идет на двусторонней основе и в сфере экономики, и в сфере безопасности, военного дела. Мы активно взаимодействуем в рамках международных организаций и наших интеграционных объединений», - сказал президент РФ.
В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян заявил, что армяно-российские стратегические союзнические отношения выделяются постоянным интенсивным диалогом на высшем уровне, широкой внешнеполитической координацией, конструктивным сотрудничеством на международных и региональных площадках.
По словам президента Армении, Москва и Ереван плодотворно сотрудничают в области безопасности, в военной и военно-технических сферах.