Հնդկաստանի քաղաքացիների մուտքը Հայաստան կհեշտացվի
ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշում ընդունեց, որով դյուրացվում է Հնդկաստանի քաղաքացիների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
Ըստ նախագծի՝ այսուհետ Հնդկաստանի քաղաքացիները կկարողանան Հայաստանի Հանրապետություն այցելելիս մուտքի արտոնագիր ստանալ սահմանային անցակետերում, էլեկտրոնային վիզա համակարգով կամ օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում:
«Մինչ այս, Հնդկաստանի քաղաքացիները կարող էին Հայաստան այցելել միայն հրավերի դեպքում կամ Հայաստանի դեսպանատանը դիմելով: Այս որոշման պարագայում Հնդկաստանի քաղաքացիները կարող են մուտքի արտոնագիր ստանալ սահմանակետերում, էլեկտրոնային կարգով, դեսպանատանը դիմելով: Սա կնպաստի Հնդկաստանից Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի մեծացմանը, առևտրաշրջանառության ծավալների ընդլայնմանն ու ներդրումների խթանմանը», - որոշման նախագիծը կառավարությանը ներկայացնելիս ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Ներկայացվող նախագծում նշված է, որ 2017թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հնդկաստանից Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկները թիվն աճել է 168%-ով (2017թ. հունվարի 1-ից մինչև օգոստոսի 31-ը Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը տրամադրել է 1695 ՀՀ մուտքի արտոնագիր, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավել է 479-ով):
Միաժամանակ երկու երկրների ղեկավարության միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման, տնտեսական հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման, զբոսաշրջության ծավալների աճը խթանելու վերաբերյալ, ինչին ևս կնպաստի ՀՀ սահմանային անցակետերում ՀՀ մուտքի արտոնագիր տրամադրելու կազմակերպումը:
Որոշման ընդունմամբ էլ ավելի կաճեն Հնդկաստանից Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքը և առևտրաշրջանառության ծավալները, երկուստեք կխթանվեն ներդրումները:

Армения упростила визовый режим для граждан Индии
Правительство Армении приняло сегодня решение, согласно которому для граждан Индии вводится упрощенный визовый режим.
Согласно проекту, впредь граждане Индии смогут при въезде в Армению получить визу на пограничных контрольно-пропускных пунктах, по электронной визовой системе или в дипломатических представительствах и консульствах Армении в зарубежных странах.
«До сих пор граждане Индии могли посещать Армению только по приглашению или обратившись в посольство Армении. В случае принятия этого решения, граждане Индии смогут получить визу не только в посольстве, но и на пограничных пунктах и по электронной системе. Это поспособствует росту потока туристов в Армению, расширению товарооборота и стимулированию инвестиций», - заявил заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян, представляя проект решения.
В проекте решения отмечается, что в январе-сентябре 2017 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года число посетивших Армению туристов из Индии возросло на 168%.
Посольство Армении в Индии с 1-го января по 31-е августа 2017 года предоставило 1695 въездных виз, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года больше на 479.