Հայաստանի համար կարևորվում է կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագիր ունենալ ԱՄՆ-ի հետ
Հայաստանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրի հարցը քննարկվելու է մարտին նախատեսվող միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի ժամանակ, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը։
«Չեմ հիշում այնպիսի միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, որտեղ այս հարցը բարձրացրած չլինենք», - ասաց նախարարը։
Վարդան Արամյանն ասաց նաև, որ վերջին ժամանակներում իր կողմից ևս ակտիվացվել է այս գործընթացը։ Նա հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ, քննարկել են այդ հարցերը.
«Մենք վստահ ենք, որ այդ համաձայնագրի բացակայությունը խոչընդոտում է տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից դրական որոշումներ կայացնելուն»։
Արամյանի խոսքով՝ որքան էլ ասվի, թե մեկ դեպքով չեն կարող դատողություններ անել, բայց փաստ է, որ այդպիսի դեպք արդեն կա. խոսքը վերաբերում է «Կոնտուր գլոբալ» ընկերությանը, որը հայաստանյան շուկա է մտել լյուքսեմբուրգյան ընկերության միջոցով։
«Հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ չմտավ ամերիկյան կազմակերպության միջոցով, որովհետև շատ տրամաբանական է. եթե Լյուքսեմբուրգի հետ ունենք կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագիր, դա վստահություն է ներշնչում, թե ինչպիսին պետք է լինեն միջազգային հարկման սկզբունքները, եթե կլինի հարկվող շահույթ։ Ակնհայտ է՝ ես էլ լինեի այդ ընկերության փոխարեն, նույն որոշումը կկայացնեի», - նշեց նախարարը։
Այս ամենը կառավարությանը ևս մեկ հնարավորություն է տալիս՝ դատողություն անելու, որ ամեն դեպքում Հայաստանի համար կարևորվում է կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագիր ունենալ ԱՄՆ-ի հետ, «եթե մենք ցանկանում ենք ընդլայնել մեր տնտեսական կապերը»։
Նախարարը նշեց նաև, որ մարտին ունենալու են հերթական միջկառավարական նիստը, պատրաստվում են այս հարցը ևս մեկ անգամ բարձրացնել։
Արամյանը տեղեկացրեց՝ ԱՄՆ-ում իր գործընկերն արդեն առաջին դրական արձագանքը տվել է.
«ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարն ասել է, որ կվերանայի և իր թիմի հետ այս հարցը կքննարկեն՝ նաև իրավաբաններ ներգրավելով»։

Для Армении важно иметь с США соглашение об избежании двойного налогообложения – Вардан Арамян
Соглашение об избежании двойного налогообложения между Арменией и США будет обсуждаться в ходе предстоящего в марте очередного заседания межправительственной комиссии, заявил сегодня журналистам министр финансов Армении Вардан Арамян.
«Не могу вспомнить такого заседания межправительственной комиссии, где бы этот вопрос не ставился», - сказал он.
Вардан Арамян заявил, что в последнее время он активно занимается этим процессом: встретился с послом США в Армении Ричардом Миллзом, обсудил эти вопросы.
«Мы уверены, что отсутствие этого соглашения препятствует принятию положительных решений хозяйствующими субъектами», - отметил Арамян.
По его словам, сколько бы ни говорилось, что нельзя делать заключения на примере одного случая, однако факт, что такой случай уже имеет место, речь идет о компании «Контур глобал», которая вошла на рынок Армении через люксембургскую компанию.
«Возникает вопрос, почему не через американскую организацию? Ответ очень логичный. Если у нас есть с Люксембургом соглашение об избежании двойного налогообложения, это внушает доверие к тому, какие должны действовать принципы международного налогообложения в случае налогооблагаемой прибыли. Очевидно, что я на месте этой компании, принял бы аналогичное решение», - отметил министр.
Все это дает повод правительству сделать вывод, что для Армении важно иметь соглашение с США об избежании двойного налогообложения, «если мы хотим расширить наши экономические связи».
Министр также отметил, что в марте состоится очередное заседание межправительственной комиссии, и этот вопрос в очередной раз будет озвучен.
Вардан Арамян сообщил, что коллеги из США уже отреагировали на это положительно.
«Министр финансов США заявил, что пересмотрит и обсудит этот вопрос вместе со своей командой с участием юристов», - сказал Арамян.