Վահան Շիրխանյանն ազատ արձակվեց
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի (Կենտրոն և Նորք Մարաշ նստավայր) որոշմամբ զինված խմբի գործով ամբաստանյալ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխվեց, և նրա նկատմամբ կիրառվեց անձնական երաշխավորություն։
Մինչ դատարանի որոշման հրապարակումը Շիրխանյանի փաստաբան Հայկ ալումյանը ներկայացրել էր խափանման միջոցը փոխելու մասին միջնորդություն՝ նշելով, որ իր պաշտպանյալը 2.6 տարի գտնվել է անազատության մեջ։
Նկատենք, որ դատախազը չէր առարկել ներկայացված միջնորդությանը՝ ընդգծելով, որ Շիրխանյանի համար երաշխավորել են «վստահություն վայելող երկու պատգամավորներ»։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Վահան Շիրխանյանի համար անձնական երաշխավորություն էին ներկայացրել ԱԺ «Ելք» խմբակցության երկու պատգամավորներ Սասուն Միքայելյանն ու Հովիկ Աղազարյանը։

Ваан Ширханян освобожден
Сегодня суд общей юрисдикции Еревана (резиденция Кентрон и Норк-Мараш) принял решение об изменении меры пресечения в отношении бывшего заместителя министра обороны Армении Ваана Ширханяна. Он будет освобожден под личное поручительство.
До оглашения решения суда адвокат Ваана Ширханяна Айк Алумян представил ходатайство об изменении меры пресечения, отметив, что его подзащитный уже 2.6 лет находится под стражей.
Отметим, что прокурор по делу не возражал против поданного ходатайства, ответив, что за Ваана Ширханяна поручились «двое заслуживающих уважение депутатов».
Ранее Aysor.am сообщал, что депутаты парламента от фракции «Елк» Сасун Микаелян и Овик Агазарян представили личные поручительства для подачи ходатайства об изменении меры пресечения в Ваана Ширханяна.