Գրքի տոն` նվիրված Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրվան
Փետրվարի 19-ը Հայաստանում հռչակված է` «Գիրք նվիրելու օր»: Այս տոնը հիմնվել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի որոշմամբ, ինչի մասին նա հայտարարել է 2008 թ.-ին:
Նշենք, որ այս տոնը նշելու նախաձեռնությունը պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը:
Գրքի տոնն այսօր նշելը պատահաբար չէ ընտրված: 1869 թ.-ի այս օրը Լոռվա Դսեղ գյուղում ծնվել է տաղանդաշատ գրող, բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանը:
Թումանյանը սկսել է ստեղծագործել 1880-ականների կեսից, այդ ժամանակ էլ սկսում է համագործակցել հայկական տարբեր թերթերի ու ամսագրերի հետ։ «Բանաստեղծություններ» հավաքածուի լույս տեսնելուց հետո գրողը լայն ճանաչում է ձեռք բերում:
Թումանյանի գրական գործունեության ամենահայտնի շրջանն է համարվում XIX դարի վերջին տասնամյակը – XX դարի սկիզբը։ Այդ ժամանակաշրջանում է, որ Թումանյանը հանդես է գալիս որպես ժողովրդի ստեղծագործական ավանդույթների վրա հիմնվող բանաստեղծ։
1899 թվականին Հովհաննես Թումանյանը կազմակերպում է «Վերնատուն» գրական խմբակը, որի անդամ են դառնում բազմաթիվ հայ նշանավոր գրողներ ու բանաստեղծներ։
XX դարի սկզբին Թումանյանը հայտնի է դառնում նաև որպես հասարակական գործիչ։ 1905-07 թվականներին գրողը մասնակցում է Բաքվի հայ-թաթարական ընդհարումների հաշտեցմանը։ Ցարական կառավարության կողմից երկու անգամ ձեռբակալվում է (1908 և 1911) ու բանտ նետվում։ 1912–1921 թթ. Թումանյանը դառնում է Հայ գրողների կովկասյան միության նախագահը, իսկ Հայքի խորհրդայնացումից հետո դառնում է օգնության կոմիտեի նախագահ (1921-22)։
Հովհաննես Թումանյանը այն եզակի գրողներից է, ում ստեղծագործություններն ուղղեկցում են մարդուն իր ողջ կյանքի ընթացքում: Մանուկների բազում սերունդներ մեծացել են նրա հեքիաթային աշխարհում: Իսկ ժողովրդական բանահյուսության վրա ստեղծված թումանյանական բալադներն ու առասպելները վերադարձնում են ընթերցողին դեպի մեր ակունքներ: Ով գիտե` դեռ որքան հանճարեղ գրական ստեղծագործություններ կթողներ սերունդներին Մեծն վարպետը, եթե 1923 թ.-ին`54 տարեկան հասականում չլքեր այս աշխարհը:

Праздник книги, посвященный дню рождения Ованнеса Туманяна
19 февраля в Армении объявлен «Днем дарения книг». Праздник учрежден решением председателя Союза писателей Армении Левона Ананяна в 2008 году.
Отметим, что инициатива по созданию подобного праздника принадлежит правительству Армении.
День - 19 февраля – выбран не случайно. В 1869 году в этот день родился известный армянский поэт, писатель, общественный деятель Ованнес Туманян.
Туманян начал писать с середины 1880-ых годов, в это же время начал сотрудничать с различными армянскими газетами и журналами. Широкую известность писатель получил после издания сборника «Стихотворения».
Самым известным периодом литературной деятельности Туманяна считается последнее десятилетие XIX века – начало XX века. В этот период он пишет, опираясь на народные традиции.
В 1899 году Ованнес Туманян организует литературный кружок «Вернатун», участниками которого становятся многие известные армянские поэты и писатели.
В начале XX века Туманян становится известен и как общественный деятель. В 1905-07 годы писатель участвует в установлении мира во время армяно-татарских столкновениях в Баку. Дважды поэт был арестован и заключен царским правительством в 1908 и 0911 годах. В 1912-1921 гг. он был председателем Кавказского союза армянских писателей, а после вступления Армении в СССР, Туманян становится председателем комитете помощи (1921-22).
Ованнес Туманян является одним из тех писателей, которые сопровождают читателя всю жизнь. Многие поколения детей росли в мире его сказок. Баллады и легенды, созданные поэтом на основе народных преданий возвращают читателей к истокам. Кто знает, сколько прекрасных произведений оставил бы нам писатель, если бы не скончался в 1923 году в возрасте 54-х лет.