Նոր շունչ Երևանի մետրոպոլիտենին
Երևանի մետրոպոլիտենի Աջափնյակի կայարանների կառուցումն արդեն սարերի ետևում չէ: Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ Ֆինանսների նախարարության և Ասիական զարգացման բանկի միջև վերջերս կնքված հուշագրի համաձայն` մոնիտորինգային խմբերը յուրքանչյուր շաբաթ այցելում են և տեղում հետազոտական աշխատանքներ իրականացնում: Ինչպես Aysor-ի թղթակցին հայտնեցին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մետրոպոլիտենի լրատվական ծառյությունից, այդ արդյունքների հիման վրա կորոշվի հատկացվելիք գումարի չափը և աշնանը կստորագրվի դեպի Աջափնյակ 2 կայարանների կառուցման համար վարկի տրամադրման մասին պայմանագիրը: Նոր կայարանների շահագործման դեպքում, նախնական հաշվարկներով, ուղևորափոխադրումները կավելանան շուրջ 25 %-ով, իսկ մետրոյի երկաթգծերի երկարությունը` 2.5-3 կմ-ով:
«Երբ կավարտենք Աջափնյակը, երկրորդ փուլը` Կոմիտասով դեպի Մասիվ ուղղության կառուցումն է, որը, սակայն, ցանկալի բայց հեռավոր ուտոպիա է»,- ասաց մետրոպոլիտենի մամլո քարտուղարը:
ԱԶԲ տրամադրած վարկով նախատեսվում է նաև ստորգետնյա անցում կառուցել Աբովյան-Սայաթ-Նովա խաչմերուկում` դեպի «Երիտասարդական» կայարան: Նշենք, որ նախկինում այդպիսի անցում եղել է: Այժմ Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքների հետ միասին կկառուցվի նաև անցումը:
Շինարարական աշխատանքները ակնկալվում է սկսել 2010 թ.:
Նշենք, որ Երևանի մետրոպոլիտենը շահագործման է հանձնվել 1981թ. մարտ ամսին: Վերջին կայարանը (Չարբախ) շահագործվում է 1996 թ. սկսած: Այն ներկայումս ունի 12,1 կմ ընդհանուր երկարության գիծ, 10 կայարան և շահագործվում է 30 վագոն (նախկինում 70 վագոն):

New inspiration for Yerevan metro
The construction of the metro-station in Ajapnyak is not behind the mountains. According to the memorandum recently signed between Yerevan Municipality, RA Finance Ministry and the Asian development bank the monitoring groups each week visit and carry out investigations. As the journalist of Aysor.am was told from the press service of Metro named after Karen Demirchyan, the amount of the money will be decided according to those results and in autumn they will sign the agreement on the credit for building 2 stations in Ajapnyak .
“The second round after finishing the construction of Ajapnyak stations, will be the construction of the direction from Komitas to Masiv, which unfortunately is a desired but a far utopia”,- said the press secretary of Metro.
The constructions are expected to start in 2010.
Yerevan Metro was put into operation in 1981 on March. The last station (Charbakh) has been put into operation since1996. At present it is of 12.1 lengths, it has 10 stations and only 30 carriages of 70 are operating.