Նոր շունչ Երևանի մետրոպոլիտենին
Երևանի մետրոպոլիտենի Աջափնյակի կայարանների կառուցումն արդեն սարերի ետևում չէ: Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ Ֆինանսների նախարարության և Ասիական զարգացման բանկի միջև վերջերս կնքված հուշագրի համաձայն` մոնիտորինգային խմբերը յուրքանչյուր շաբաթ այցելում են և տեղում հետազոտական աշխատանքներ իրականացնում: Ինչպես Aysor-ի թղթակցին հայտնեցին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մետրոպոլիտենի լրատվական ծառյությունից, այդ արդյունքների հիման վրա կորոշվի հատկացվելիք գումարի չափը և աշնանը կստորագրվի դեպի Աջափնյակ 2 կայարանների կառուցման համար վարկի տրամադրման մասին պայմանագիրը: Նոր կայարանների շահագործման դեպքում, նախնական հաշվարկներով, ուղևորափոխադրումները կավելանան շուրջ 25 %-ով, իսկ մետրոյի երկաթգծերի երկարությունը` 2.5-3 կմ-ով:
«Երբ կավարտենք Աջափնյակը, երկրորդ փուլը` Կոմիտասով դեպի Մասիվ ուղղության կառուցումն է, որը, սակայն, ցանկալի բայց հեռավոր ուտոպիա է»,- ասաց մետրոպոլիտենի մամլո քարտուղարը:
ԱԶԲ տրամադրած վարկով նախատեսվում է նաև ստորգետնյա անցում կառուցել Աբովյան-Սայաթ-Նովա խաչմերուկում` դեպի «Երիտասարդական» կայարան: Նշենք, որ նախկինում այդպիսի անցում եղել է: Այժմ Սուրբ Կաթողիկե եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքների հետ միասին կկառուցվի նաև անցումը:
Շինարարական աշխատանքները ակնկալվում է սկսել 2010 թ.:
Նշենք, որ Երևանի մետրոպոլիտենը շահագործման է հանձնվել 1981թ. մարտ ամսին: Վերջին կայարանը (Չարբախ) շահագործվում է 1996 թ. սկսած: Այն ներկայումս ունի 12,1 կմ ընդհանուր երկարության գիծ, 10 կայարան և շահագործվում է 30 վագոն (նախկինում 70 վագոն):

Второе дыхание ереванскому метро
Строительство станций метро Аджапняка – уже не за горами. Согласно меморандуму, подписанному между мэрией Еревана, министерством финансов Армении и Азиатским банком развития, мониторинговые группы каждую неделю  посещают строительные площадки и изучают процесс работы на местах.
Как сообщили корреспонденту Aysor в пресс-службе ереванского Метрополитена им. Карена Демирчяна, по итогам этих исследований будет определена сумма, которая будет выделена, и осенью будет подписан договор о предоставлении кредита на строительство двух станций, ведущих в Аджапняк. При эксплуатации новых станций по предварительным расчетам пассажирские перевозки увеличатся примерно на 25%, а протяженность железнодорожных путей – на 1,2-3 км.
«Когда будет завершен второй этап Аджапняка, перейдем к строительству по Комитасу – к Массиву, что скорее  желательная, но далекая утопия», - сказал пресс-секретарь метрополитена.
На кредит, предоставленный Азиатским банком развития будет также построен подземный переход на перекрестке Абовян-Саят-Нова к станции метро «Еритасардакан». Отметим, что в прошлом подобный переход существовал. Теперь параллельно со строительством церкви Св. Катогике – будет строиться и данный переход.
Строительные работы предположительно начнутся в 2010 году.
Отметим, что ереванский метрополитен отдан в эксплуатацию в марте 1981 года. Последняя станция (Чарбах) эксплуатируется с 1996 года. Протяженность линии метро составляет 12,1 км, включающих 10 станций. В настоящее время эксплуатируются 30 вагонов (в прошлом - 70).