Հուլիսի 14-15-ին դիտված բարձր ջերմաստիճանը երևանցիների ստիպել էր զանազան ենթադրություններ անել` ընդհուպ մինչև 45 աստիճան սպասվող ջերմաստիճան: Նույնիսկ խոսում էին աշխատաժամերի կրճատման մասին:
Հավատացողները արդեն ծրագրեր էին կազմում ինչ անել կամ ուր փախչել:
Հայպետհիդրոմետի օդերևութաբանական կանխատեսումների բաժնի պետ Գագիկ Սուրենյանը հերքեց այն խոսակցությունները, ըստ որի Երևանում հուլիս-օգոստոս ամիսներին ջերմաստիճանը բարձրանալու է մինչև 45 աստիճան:
«45 աստիճան ջերմաստիճան Հայաստանում չի դիտվել և չի դիտվում», - պնդեց նա:
Առավելագույն ջերմաստիճանը Հայաստանում դիտվել է 2006թ.-ի օգոստոսի 9-ին` 42 աստիճան:
«Առավելագույն ջերմաստիճանը Երևանում սպասվում է 38-39 աստիճան: Առանձին օրերին կդիտվի 39 աստիճան: Այսօր արդեն ջերմաստիճանը կնվազի: Երևանում անձրևներ չեն սպասվում, անձրևներ կլինեն Հայաստանի հյուսիս-արևելյան շրջաններում: Հայաստանում դիտվել է շատ ավելի խոնավ և ցուրտ ամառային եղանակ: Այդպիսի ամառներ 1500 անգամ եղել են», - ասաց Գագիկ Սուրենյանը:
1963 թ.-ին, 2007թ.-ին Երևանում ամռանը դիտվել է ցածր ջերմաստիճան: 2007թ.-ի հուլիսին Երևանում եղանակը ցերեկը նվազել է մինչև 25-26 աստիճան: Իսկ տեղումների քանակը հանրապետությունում կազմել է նորմայի 400-500 տոկոսը:
Ըստ Գագիկ Սուրենյանի, Հայաստանում չկա այնպիսի օրենք, ըստ որի 40 աստիճանից բարձրի դեպքում մարդիկ չպիտի աշխատեն: Նա հավելեց նաև. «Մենք օրենք չունենք, որ 40 աստիճանից բարձրի դեպքում սենյակային աշխատանքը դադարեցվի: Եթե 43-ի դեպքում ես չգամ աշխատանքի, դուք ո՞նց եք իմանալու, որ 41 է լինելու, թե՞ 55»:
«Դեռ երկու-երեք օր է շատ շոգ, բայց եղանակի հետ կապված որևէ արտառոց դեպքեր` ուշաթափություններ և այլն, չեն գրանցել: Հետո, կարծում եմ, հայաստանցիներն արդեն համակերպվել են հուլիս-օգոստոս ամիսների շոգ եղանակին. գիտեն ինչ անեն: Խորհուրդ կտամ արևի տակ երկար չմնալ, կրել գլխարկներ, շատ հեղուկներ օգտագործել, եթե հակացուցված չէ»,- ասաց շտապ բուժ օգնության օպերատիվ ծառայության պետ Ա. Պետրոսյանը:

Высокая температура, зафиксированная в Ереване 14-15 июля, заставила ереванцев строить разные догадки, вплоть до ожидаемой температуры в 45 градусов по Цельсию.
Те, кто в это поверил – уже строили планы, как быть и куда бежать.
Начальник отдела метеорологических прогнозов Армгосгидромета Гагик Суренян опроверг сведения, по которым в июле-августе в Ереване температура поднимется до 45 градусов.«45 градусов в Армении не было и нет», - утверждает он.
Наиболее высокая температура была зафиксирована в Армении в августе 2006 года - тогда воздух в республике нагрелся до 42-х градусов.
«Максимальная температура в Ереване ожидается 38-39 градусов. В отдельные дни будет наблюдаться температура 39 градусов. Сегодня температура уже понизится. В Ереване дождей не ожидается, дожди будут в северно-восточных частях страны. В Армении наблюдается намного более холодное и влажное лето. Такие случаи бывали 1500 раз», - сказал Гагик Суренян.
В 1963, 2007 гг. летом в Ереване фиксировалась низкая температура. В июле 2007 года температура днем опускалась до 25-26 градусов. А количество осадков составило 400-500% от нормы.
«Еще только 2-3 дня как жарко, и каких-то особых случаев в связи с погодой не было зафиксировано. И потом, думаю, ереванцы уже приспособились к июльской - августовской жаре и знают, что им делать. Посоветую не оставаться под солнцем, носить головные уборы, употреблять много жидкости, если это не противопоказано», - сказал начальник оперативной службы скорой помощи А. Петросян.