Տեր-Թադրոսյան. Տեր-Պետրոսյանի և Սարգսյանի միջև նմանություն չկա
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիրքրոշումների միջև էական նմանություններ չկան: Նման տեսակետ այսօր արտահայտեց Արցախի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանը` Կոմանդոսը:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ 90-ական թվականներին, երբ Ռուսաստանը բավական զիջել էր իր դիրքերը Հարավային Կովկասում, և բավական ուժեղ դիրքերում էր գտնվում Թուրքիայի ազդեցությունը, Լևոն-Տեր-Պետրոսյանը ևս առանց նախապայմանների փորձում էր կարգավորել հարաբերությունները Անկարայի հետ: Նրա կարծիքով, փոփոխության պատճառն այն է, որ Բիշքեքում ստորագրված զինադադարի պայմանագրով հայկական կողմը գնաց զիջումների` համաձայնվելով քայլ առ քայլ դուրս բերել զորքերը ԼՂՀ շուրջ ստեղծված անվտանգության գոտուց:
Ա. Տեր-Թադևոսյանը նշեց, որ այն ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը համաձայն էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը լայն ինքնավարության իրավունքով մնա Ադրբեջանի կազմում, ինչին դեմ են արտահայտվում գործող իշխանությունները, մանավանդ, որ իրավիճակն ամբողջությամբ փոխվել է:
«Այսօր Արցախն անկախ, ինքնիշխան պետություն է»,- ասաց Ա. Տեր-Թադևոսյանը` նշելով, որ նախագահ Սարգսյանը բացառում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը կլինի Ադրբեջանի կազմում: Բացի այդ, ըստ բանախոսի, իր դիրքերը վերականգնել է նաև Ռուսաստանը, թեև Թուրքիան շարունակում է պահել իր դիրքերն ու դերը Հարավային Կովկասում, այդ թվում նաև՝ Արցախյան հարցի կարգավորման հարցում:

Тер-Тадевосян: Сегодня Арцах-независимое, суверенное государство
В вопросе урегулирования армяно-турецких отношений между позициями первого президента Левона Тер-Петросяна и действующего президента Сержа Саргсяна существенных различий нет. Такую точку зрения выразил сегодня в ходе пресс-конференции герой Арцахской войны – Коммандос Аркадий Тер-Тадевосян.
А. Тер-Тадевосян отметил, что в 90-х, когда Россия уступила свои позиции на Южном Кавказе, а влияние Турции было достаточно сильным, Левон Тер-Петросян также пытался урегулировать отношения с Анкарой без предварительных условий. По мнению А.Тер-Тадевосяна, причина изменения в том, что по подписанному в Бишкеке договору о перемирии, армянская сторона пошла на уступки, согласившись, шаг за шагом выводить войска с территории зоны безопасности вокруг НКР.
А.Тер-Тадевосян подчеркнул, что тогда Левон Тер-Петросян был согласен, чтобы Нагорный Карабах с правом широкой автономии оставался в составе Азербайджана, против чего выступают нынешние власти, особенно, учитывая полностью изменившуюся ситуацию.
«Сегодня Арцах – независимое, суверенное государство», - сказал А.Тер-Тадевосян.
Согласно А.Тер-Тадевосяну, президент Серж Саргсян исключает, что Нагорный Карабах может быть в составе Азербайджана.
Кроме того, Тер-Тадевосян считает, что Россия уже восстановила позиции на Южном Кавказе, несмотря на то, что Турция продолжает сохранять свою роль в регионе, в том числе, в вопросе урегулирования карабахской проблемы.