«Մի օրենք չկա, որ ասի` գողություն ես անում»
Այսօր լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ Ջիվան Գասպարյանը անդրադարձավ արվեստագետի հեղինակային իրավունքներին և երևանյան խանութներում ազատ վաճառվող պիրատական սկավառակներին:
«Մեր քաղաքի բոլոր ձայնագրությունները անօրեն են: Բոլորն առանց թույլտվության տպում են և վաճառում»,- ասաց Ջ. Գասպարյանը և հավելեց, որ տանը 3 ձայնասկավառակ ունի, որոնք ձայնագրվել են Եվրոպայում, սակայն վախենում է որևէ մեկին նվիրել, քանի որ հնարավոր է անօրինական ձևով տպեն և տարածեն:
«Մեր կառավարությունը, պատասխանատու մարդիկ պիտի մտածե՞ն հեղինակային իրավունքների մասին»,- հարցրեց Գասպարյանը:
«Մի օրենք չկա, որ ասի` գողություն ես անում»,- ասաց Ջ. Գասպարյանը և հավելեց, որ նույնիսկ եղել են դեպքեր, երբ այդ պիրատական ձայնագրությունները բերել են իրեն, որ ստորագրի:
Ջ. Գասպարյանը նաև նշեց, որ այդպիսի պիրատական ձայնագրություններում երբեմն իր անվան տակ նվագում է բոլորովին ուրիշ դուդուկահար, երբեմն էլ` ձայնասկավառակի վրա պատկերված նկարն է զայրացնում նրան:
«Վերջապես սրան մի օր պիտի վերջ տա՞ն, թե` ոչ: Չգիտեմ` ում պիտի դիմեմ, որ այս հարցը լուծվի»,- ասաց Ջիվան Գասպարյանը և հույս հայտնեց, որ Կառավարությունը համապատասխան օրենք կընդունի` արգելելու պիրատական ձայնագրությունները:

Деятелям искусства необходим закон об авторском праве
Дживан Гаспарян сегодня в ходе пресс-конференции коснулся темы авторских прав деятелей искусства и свободно продаваемых в ереванских магазинах пиратских записей.
«Практически все диски в городе контрафактные. Все без разрешения перезаписывают и продают»,- сказал Дж.Гаспарян. Он добавил, что имеет дома три диска, которые были записаны в Европе, однако боится подарить их кому-либо, поскольку вполне вероятно, что их начнут незаконно перезаписывать и распространять.
«Наше правительство, ответственные лица должны подумать об авторском праве?», - обратился с вопросом к присутствующим музыкант.
«Нет закона, который указывал бы, что это – воровство», - отметил Дж.Гаспарян, добавив, что были даже случаи, когда ему для подписи давали эти контрафактные диски.
Музыкант отметил, что в таких пиратских записях иногда под его именем играет совершенно другой мастер игры на дудуке, а иногда, его раздражает даже помещенное на обложке диска изображение.
«В конце концов, этому должен быть поставлен конец, или нет?! Не знаю к кому обратиться, чтобы решили этот вопрос», - сказал Дживан Гаспарян и выразил надежду, что правительство примет соответствующие меры, запрещающее пиратские записи.