Արենի գյուղում կազմակերպվելու է գինու փառատոն
Հոկտեմբերի 17-ին Վայոց Ձորի մարզի Արենի գյուղում գինետոն է լինելու` Արենի գինու փառատոն: Փառատոնը կազմակերպել են Վայոց Ձորի մարզպետարանը, Արենիի գյուղապետարանը, իսկ հովանավորների թվում են Արենի գյուղի երկու գինու գործարանները, գործարարներ, CARD կենտրոնը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Գինետոնի ժամանակ փակվելու են Արենի գյուղի որոշ ճանապարհներ, քանի որ հենց ճամփեզրերին նախատեսված է գինու համտեսի, լավաշաթխման, պանրահամտեսի, ռշտայի պատրաստման և այլ զանազան միջոցառումների անցկացում:
Ինչպես ասյօր լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Արենի գյուղի գյուղապետ Ժիրայր Եղյանը` սպասվում են հյուրեր Երևանից, լինելու են նախկին արենցիներ, տարածքային կառավարման նախարարը, գյուղատնտեսության նախարարը, ինչպես նաև դեսպաններ` մասնավորապես ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը:
Գինու փառատոնի ժամանակ լինելու է անակնկալ, որը զարդարելու է գինետոնը: Ժիրայր Եղյանը բացեց փակագծերը` գինետոնին զուգահեռ տեղի է ունենալու հարսանիքի արարողություն, որի ժամանակ նորապսակներին փառատոնի կազմակերպիչները նվերներ են հանձնելու:
Ժիրայր Եղյանն իր խոսքում նաև նշեց, որ որոշել են Արենի գյուղում գինու փառատոնը դարձնել ավանդական:
«Մարզը մշակութային արժեքներով հարուստ մարզ է, մեր հյուրերը և Նորավանք կգնան, և գյուղի Ս. Աստվածածին վանք կգնան…»,- ասաց Արենի գյուղի գյուղապետը և հավելեց, որ Արենիի քարանձավներում այսօր էլ պեղումներ են կատարվում, որտեղ հնէաբանական բավական հարուստ նյութ կա:
Նշենք, որ Արենիի քարանձավներից գտնված խաղողի ճյուղը Օքսֆորդի համալսարանի փորձագիտական կենտրոնը թվագրել է մեզանից 6 հազար տարի առաջ, իսկ քարանձավում հայտնաբերված հնագույն գինեհնձանը ամենավաղ շրջանի գինու մշակման կենտրոն է եղել:

Village Areni celebrates Wine Festival
Areni Wine Festival at Village Areni of Vayots Dzor region will be held on October 17 organized by Administrations of Vayots Dzor region and Areni Village.
The fest is sponsored by two village’s Wineries, businessmen, CARD center and Armenian Ministry of Economy.
Some roads will be blocked during the Fest since it offers great entertainments on verge: famous Armenian lavash baking, and wine, lavash and cheese testing.
Head of Areni Village Zhirayr Yegiyan told Aysor that the Festival will be attended by guests from Yerevan, former Areni residents, Minister of Territorial Administration, Ministry of Agriculture, as well as several Ambassadors, in particular, U.S. Ambassador Mary Jovanovich.
Zhirayr Yegiyan also announced some surprising events. During Areni Wine Festival marriage ceremonies will underway, and all the newlyweds will receive gifts.
It’s also decided to make Areni Wine Festival an annual Fest.
“The region is rich in culture, our guests will attend Noravank and the Temple of Holy Virgin,” said Zhirayr Yegiyan adding about ongoing archaeological dig exploring in Areni’s caves.
It’s worth mentioning that Oxford Expert Center agreed the vine branch found in one of these caves date 6 thousand years BC while the most ancient Winery found in Areni grot is world’s most ancient center of winemaking.