Արենի գյուղում կազմակերպվելու է գինու փառատոն
Հոկտեմբերի 17-ին Վայոց Ձորի մարզի Արենի գյուղում գինետոն է լինելու` Արենի գինու փառատոն: Փառատոնը կազմակերպել են Վայոց Ձորի մարզպետարանը, Արենիի գյուղապետարանը, իսկ հովանավորների թվում են Արենի գյուղի երկու գինու գործարանները, գործարարներ, CARD կենտրոնը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Գինետոնի ժամանակ փակվելու են Արենի գյուղի որոշ ճանապարհներ, քանի որ հենց ճամփեզրերին նախատեսված է գինու համտեսի, լավաշաթխման, պանրահամտեսի, ռշտայի պատրաստման և այլ զանազան միջոցառումների անցկացում:
Ինչպես ասյօր լրագորղների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Արենի գյուղի գյուղապետ Ժիրայր Եղյանը` սպասվում են հյուրեր Երևանից, լինելու են նախկին արենցիներ, տարածքային կառավարման նախարարը, գյուղատնտեսության նախարարը, ինչպես նաև դեսպաններ` մասնավորապես ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը:
Գինու փառատոնի ժամանակ լինելու է անակնկալ, որը զարդարելու է գինետոնը: Ժիրայր Եղյանը բացեց փակագծերը` գինետոնին զուգահեռ տեղի է ունենալու հարսանիքի արարողություն, որի ժամանակ նորապսակներին փառատոնի կազմակերպիչները նվերներ են հանձնելու:
Ժիրայր Եղյանն իր խոսքում նաև նշեց, որ որոշել են Արենի գյուղում գինու փառատոնը դարձնել ավանդական:
«Մարզը մշակութային արժեքներով հարուստ մարզ է, մեր հյուրերը և Նորավանք կգնան, և գյուղի Ս. Աստվածածին վանք կգնան…»,- ասաց Արենի գյուղի գյուղապետը և հավելեց, որ Արենիի քարանձավներում այսօր էլ պեղումներ են կատարվում, որտեղ հնէաբանական բավական հարուստ նյութ կա:
Նշենք, որ Արենիի քարանձավներից գտնված խաղողի ճյուղը Օքսֆորդի համալսարանի փորձագիտական կենտրոնը թվագրել է մեզանից 6 հազար տարի առաջ, իսկ քարանձավում հայտնաբերված հնագույն գինեհնձանը ամենավաղ շրջանի գինու մշակման կենտրոն է եղել:

В армянском селе Арени пройдет фестиваль вина
17 октября в селе Арени области Вайоц Дзор состоится праздник вина – фестиваль вина «Арени». Мероприятие организует областная администрация Вайоц Дзора и сельская администрация Арени, а в числе спонсоров мероприятия – два винных завода села, бизнесмены, центр CARD и министерство экономики.
Во время праздника будут перекрыты некоторые дороги, ведущие в село, так как прямо на обочинах будут проходить различные мероприятия – будет печься лаваш, и можно будет попробовать вино и сыр.
Как сообщил сегодня журналистам руководитель села Арени Жирайр Егиян, ожидаются гости из Еревана, будут бывшие жители Арени, министр территориального управления, министр сельского хозяйства, а также послы, в частности посол США Мари Йованович.
Для всех участников фестиваля подготовлен сюрприз. Жирайр Егиан немного приоткрыл завесу, сообщив, что параллельно с фестивалем состоится церемония бракосочетания, и все новобрачные получат подарки.
Жирайр Егиан в своей речи также отметил, что решено сделать праздник вина в селе традиционным.
«Область богата культурными ценностями, наши гости посетят Нораванк и храм Св. Богородицы...», - сказал руководитель села и добавил, что в пещерах Арени и сегодня проводятся раскопки.
Отметим, что виноградная ветвь, найденная в одном из этих пещер, датирована экспертным центром Оксфорда 6-ым тысячелетием до нашей эры, а самая древняя виноградная давильня, обнаруженная в пещере, была самым древним центром обработки вина.