Ղազախստանն ու Թուրքիան դարձան ռազմավարական գործընկերներ
Նախօրեին Թուրքիայի և Ղազախստանի նախագահներ Աբդուլլահ Գյուլն ու Նուրսուլթան Նազարբաևը Անկարայում ստորագրեցին ռազմավարական գործըկերության մասին համաձայնագիր: Այս մասին հայտնում է CAN (Կենտրոնական Ասիայի նորություններ) գործակալությունը:
Ղազախստանի նախագահը նշել է, որ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը երկու երկրենրի միջև ընթացող բանակցությունների հիմնական արդյունքն է:
«Փաստացիորեն, մենք արդեն վաղուց ռազմավարական գործընկերներ ենք, սակայն այժմ Ղազախստանն ու Թուրքիան դուրս են գալիս համագործակցության նոր մակարդակի», - ասել է Ն.Նազարբաևը, նշելով, որ դա վերաբերում է երկու երկրների միջև համագործակցության բոլոր բնագավառներին:
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլն, իր հերթին, ընդգծել է, որ «Ղազախստանը առաջին թյուրքալեզու երկիրն է, որի հետ Թուրքիան ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր է կնքում»:
Կնքված համաձայնագիրը ամրապնդում է Աստանայի և Անկարայի միջև հարաբերությունների հատուկ բնույթը` քաղաքական, տնտեսական և մշակութային-հումանիտար ոլորտներում:
Բացի ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրից երկու երկրների ղեկավարները ստորագրել են նաև մի մի շարք միջկառավարական համաձայնագրեր` գիտության և կրթության, բնապահպանության և տուրիզմի զարգացման ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ:

Казахстан и Турция стали стратегическими партнерами
Президенты Казахстана Нурсултан Назарбаев и Турции Абдулла Гюль подписали в Анкаре в четверг договор о стратегическом партнерстве. Об этом сообщает агентсво CAN (Новости центральной Азии).
Подчеркнув важность подписанного соглашения, Нурсултан Назарбаев заявил, что этот шаг является главным итогом переговоров между Астаной и Анкарой.
«Фактически мы уже давно являемся стратегическими партнерами. Но теперь Казахстан и Турция выходят на совершенно новый уровень сотрудничества. Это касается абсолютно всех сфер нашего взаимодействия », - подчеркнул глава Казахстана.
Что касается президента Турции, Абдуллах Гюль со своей стороны отметил, что «Казахстан - первое тюркоязычное государство, с которым Турция заключила договор о стратегическом партнерстве».
Договор о стратегическом партнерстве закрепляет особый характер отношений между двумя государствами: в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Помимо документа о стратегическом партнерстве, Анкара и Астана подписали также ряд межправительственных соглашений о сотрудничестве в области науки и техники, природоохранной деятельности и развития туризма.