Ադրբեջանցի շախմատիստների ապտակը ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները զարմացած են, որ սերբական Նովի Սադում տեղի ունեցած Եվրոպայի թիմային առաջնության 7-րդ տուրում Հայաստանի և Ադրբեջանի շախմատիստները հրաժարվել են մեկնաբանել մրցակցության ընթացքը: Եթե ադրբեջանցիներին կարելի է հասկանալ, քանի որ նրանք պարտվել են կարևոր խաղում, ապա, ըստ ադրբեջանցի լրագրողների, անբացատրելի է հայ գրոսմայստերների պահվածքը, քանի որ նրանք հաղթել էին և հանգիստ կարող էին խոսել այդ մասին:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, սակայն, սխալ եզրակացություն են կատարում: Բոլորիս հիշողության մեջ թարմ է, թե ինչպես էին նրանք Թեյմուր Ռաջաբովի հետ հարցազրույցի տեքստում չասված մտքեր ավելացնում` բոլոր հայերին որպես թշնամի ընկալելու և այլնի վերաբերյալ: Դա տեղի է ունեցել տարիներ առաջ, ինչի պատճառով Թեյմուր Ռաջաբովը հայտնվեց համաշխարհային մամուլի կոշտ քննադատության տակ: Արդյունքում պարզվեց ադրբեջանցի լրագրողների պրոֆեսիոնալիզմի աստիճանը, և հայ շախմատիստներն իրենց քայլով սոսկ գնահատել են նրանց աշխատանքի որակը:
Բայց կարևորն այն է, որ ադրբեջանական մամուլն ապտակ է ստացել հենց այդ երկրի շախմատիստների կողմից: Բնականաբար, Հայաստանի հավաքականի հետ հանդիպումից հետո, առավել ևս, որ պարտվել են, նրանք չեն ցանկանում, որ քաղաքական հողի վրա իրենց խոսքերը կրկին աղավաղվեն, և արդյունքում նոր ու ոչնչով չարդարացված խնդիրներ ծագեն:
Հիշեցնենք, որ Թեյմուր Ռաջաբովը ժամանակին ներողություն է խնդրել Լևոն Արոնյանից` շեշտելով, որ ինքը թշնամական հայտարարություն չի արել: Բայց դա նույնիսկ չփրկեց նրան, քանի որ պարտավոր էր հանդես գալ ադրբեջանական մամուլում և ներողություն խնդրել: Այդ քայլը, բնականաբար, Ռաջաբովի հնարավորությունների սահմաններում չէր, և ամեն ինչ ավարտվեց նրանով, որ տարբեր մրցաշարերի ընթացքում մեր շախմատիստները նրան պարզապես չեն նկատում: Չեն նկատում, իհարկե, նաև ադրբեջանցի լրագրողներին…

Azerbaijani chess players slaped in the face of their own Media
The Azerbaijani media is surprised that the Azerbaijani and Armenian chess players have refused to comment on the competition process of the 7th round that took place in Serbia in Novi Sad in the frameworks of the European team league. If it is normal with the Azerbaijani, as they have lost in that vital game, the behavior of the Armenian Gross Master was not understandable, as the Azerbaijani journalists noted, the Armenians had took a victory and they could speak about it.
The Azerbaijani media makes wrong suppositions. We all still remember how they were adding not existing ideas in the Teymur Rajabov’s interview about considering all the Armenians enemies and so on and so forth. It took place years ago, because of that Teymur Rajabov received tough criticism of the world media. In the result the professionalism of the Azerbaijani journalists became obvious to the entire world. By that step the Armenian chess players simply regarded the “high quality” of the Azerbaijani media.
The important point here is that the Azerbaijani media received a slap on its face by the chess players of their own country. Naturally after the meeting with the Armenian team, especially after losing the game, they didn’t want their words to be misrepresented again under the political context and to give rise to new not justified problems.
Long before Teymur Rajabov had apologized to Levon Aronyan, mentioning that he hasn’t made any hostile statement. But even that didn’t save his face as he was to appear in the Azerbaijani media and apologize there. That step naturally was not in Rajabov’s power and as a result the Armenian chess players do not notice him during different tournaments now. They also ignore the Azerbaijani media…