«Վհուկների որս»` ադրբեջանական սուպերմարկետներում
Բաքվի «Դենիզ» սուպերմարկետում Chelton տեսակի հնդկական թեյ է վաճառվել, որի վրա նաև հայերենով է գրություն եղել: Թեյը ռուսաստանյան «Դիալոգտորգ» ընկերության պատվերով արտադրվում և փաթեթավորվում է Շրի-Լանկայում:
Մուսավաթ.com-ի թղթակիցը, առանց պարզաբանելու թեյի արտադրության վայրը կամ, ավելի հավանական է, պարզապես աղմուկ հանելու համար, երկու անգամ նյութ է հրապարակել` այն Հայաստանում արտադրվելու մասին:
Թղթակցի խնդրանքով Ադրբեջանի ստանդարտիզացիայի և պատենտների գծով պետական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Ֆազիլ Թալիբլին հայտնել է, որ հայերենով գրություն ունեցող ապրանքների վաճառքն Ադրբեջանում անօրինական է:
«Վերջերս Մասալլիում «Սևան» մակնանշմամբ հայերենով գրություն ունեցող մրգային չիրեր են վաճառել: Կոմիտեն տուգանել է խանութի տիրոջը և վաճառքից հանել այդ ապրանքատեսակը», -ասել է Թալիբլին:
«Ադրբեջան ներկրվող պարենային ապրանքների վրա պետք է անպայման ադրբեջաներենով գրառումներ լինեն` դրանց արտադրման վայրի և կազմության մասին: Հնարավոր է, այդ թեյը Հայաստանում չի արտադրվել, սակայն, հայկական դրոշով և հայերենով գրառում ունեցող ապրանքների ներկրումն Ադրբեջան արգելված է: Ադրբեջանի տարածքում նման ապրանքներ հայտնաբերելու դեպքում, դրանց տարածողների և վաճառողների նկատմամբ կիրառվում է Կարգապահական տույժերի օրենքների ժողովածուն»,- հավելել է նա:
Ադրբեջանցի պաշտոնյան նաև նշել է, որ իրենց կոմիտեն Ադրբեջանի տարածքում բոլոր առևտրի կետերում ստուգումներ է անցկացնում` Հայաստանից բերված ապրանքների դեմն առնելու համար:
Այդպիսով, «վհուկների որս»-ի պատճառով Ադրբեջանում կարող են տուժել ցանկացած ապրանքատեսակի տարածողները, անգամ ամենաբարձրակարգ ապրանքների, եթե ապրանքների փաթեթների վրա հայտնաբերվեն հայերեն լեզվով գրություններ: Ադրբեջանական պաշտոնյաները, հավանաբար, նախընտրում են առաջնորդվել այն սկզբունքով, որ «ավելի լավ է ապրանքը լինի ցածրորակ, բայց միայն ոչ հայկական», այն դեպքում , երբ շարքային սպառողների միջև, միևնույն`մուսավաթ. քոմ-ի թղթակցի հավաստմամբ, հայկական մակնանշմամբ ապրանքատեսակներն ունեն մեծ պահանջարկ:

«Охота на ведьм» в азербайджанских супермаркетах
В Бакинском супермаркете «Дениз» продается индийский чай, на котором есть маркировка и на армянском языке. Чай по заказу российской компании «Диалогторг» производится и фасуется в Шри-Ланке. Он и стал очередной мишенью «охоты на ведьм» в Азербайджане, а точнее товаров, так или иначе относящихся к Армении.
Корреспондент сайта мусават.ком, не утруждая себя выяснить место производства данного товара, а скорее просто для поднятия шумихи, дважды публикует материал о том, что данный продукт производится в Армении.
По просьбе мусават.ком пресс-секретарь Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патентам Азербайджана Фазиль Талибли сообщил, что продажа товаров с маркировкой на армянском языке в Азербайджане запрещена.
«Недавно в Масаллинском районе были обнаружены в продаже сухофрукты с маркировкой на армянском языке «Севан». Комитет оштрафовал магазин, и данный товар был изъят из продажи»,- сказал Талибли.
«На ввозимых в Азербайджан продовольственных товарах в обязательном порядке должны быть указаны место производства и фасовки на азербайджанском языке. Возможно, данный чай и не был произведен в Армении, но товары с маркировкой на армянском языке и с армянским флагом запрещены в Азербайджане. В случае обнаружения подобных товаров на территории Азербайджана, в отношении лиц, которые распространяют и продают данные товары, применяется Сборник законов о дисциплинарных взысканиях»,- подытожил он.
По словам азербайджанского чиновника, комитет проводит регулярные проверки всех торговых центров на территории Азербайджана для предотвращения распространения товаров из Армении.
Таким образом, от рук «охотников на ведьм» в Азербайджане могут пострадать распространители любых товаров даже самого высшего качества, если на их упаковке обнаружится надпись на армянском языке. Азербайджанские чиновники, по всей видимости, предпочитают руководствоваться принципом: «пусть товар будет низкокачественным, но только не армянским», в то время как среди рядовых потребителей, по сведениям того же корреспондента мусават.ком, товары с армянской маркировкой имеют большой спрос.