ԱՊՀ Լրատվական խորհրդի անդամները կհանդիպեն Մինսկում
Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում այսօր կհանդիպեն ԱՄՊ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարները:
Նշենք, որ ԱՊՀ Լրատվական խորհրդի անդամներն են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Ղազախստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը, Մոլդովան, Տաջիկստանը և Ադրբեջանը: Խորհուրդը գլխավորում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալության գլխավոր տնօրեն Վիտալի Իգնատենկոն:
ԱՊՀ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարների X-րդ նիստի մասնակիցները կքքնարկեն Հայրենական Մեծ պատերազմի 65-ամյա հոբելյանին նվիրված տոնակատարությունների համատեղ կազմակերպման հարցը:
Այսպես, նախատեսվում է հատուկ օրացույցի հրատարակում, ԱՊՀ երկրներում լուսանկարչական մրցույթի անցկացում, ինչպես նաև համատեղ համացանցային ծրագրի իրականացում:
Բացի այդ, Լրատվական խորհրդի մասնակիցները կքննարկեն Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերանների տարվանը (2010) նվիրված միջոցառումները: Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, հատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինի վետերանների և նրանց ժառանգների հանդեպ ԶԼՄ-ների պատասխանատվությունը` ֆաշիզմի դեմ պայքարի լուսաբանման և Հաղթանակի կարևորության ընդգծման հարցում:
Նիստի ընթացքում մասնակիցները կանդրադառնան նաև լրատվական գործակալությունների լրագրողական կադրերի պատրաստման հարցին և այս համատեքստում ԱՊՀ առաջատար լրատվական հաստատությունների հետ համագործակցությունը:

Информсовет СНГ будет заседать сегодня в Минске
В Минске сегодня состоится 10-ое заседание Совета руководителей государственных информационных агентств стран-участниц СНГ, на котором участники обсудят вопросы совместной подготовки к празднованию 65-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне.
Информсовет СНГ объединяет государственные агентства Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдавии, России, Таджикистана. Возглавляет Совет генеральный директор ИТАР-ТАСС Виталий Игнатенко.
В план подготовки к встрече знаменательной даты в общей истории народов Содружества включены, в частности, издание памятного календаря, проведение в странах СНГ специального фотоконкурса, осуществление совместного Интернет-проекта, сообщает ИТАР-ТАСС.
Члены Информсовета также обсудят мероприятия, посвященные Году ветеранов Великой Отечественной войны, которым в странах Содружества объявлен 2010 год. Особое внимание будет уделено ответственности СМИ перед ветеранами и перед их потомками за правдивый подход к освещению истории борьбы с фашизмом, за то, чтобы не допустить попыток некоторых политиков принизить значение Победы, обелить пособников нацистов.
На заседании также будут рассмотрены вопросы подготовки журналистских кадров для информагентств, возможности взаимодействия в этой области с ведущими учебными заведениями стран СНГ. Участники заседания обсудят перспективы развития сотрудничества в создании совместного информационного продукта.