ԱՊՀ Լրատվական խորհրդի անդամները կհանդիպեն Մինսկում
Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում այսօր կհանդիպեն ԱՄՊ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարները:
Նշենք, որ ԱՊՀ Լրատվական խորհրդի անդամներն են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Ղազախստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը, Մոլդովան, Տաջիկստանը և Ադրբեջանը: Խորհուրդը գլխավորում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալության գլխավոր տնօրեն Վիտալի Իգնատենկոն:
ԱՊՀ պետական լրատվական գործակալությունների ղեկավարների X-րդ նիստի մասնակիցները կքքնարկեն Հայրենական Մեծ պատերազմի 65-ամյա հոբելյանին նվիրված տոնակատարությունների համատեղ կազմակերպման հարցը:
Այսպես, նախատեսվում է հատուկ օրացույցի հրատարակում, ԱՊՀ երկրներում լուսանկարչական մրցույթի անցկացում, ինչպես նաև համատեղ համացանցային ծրագրի իրականացում:
Բացի այդ, Լրատվական խորհրդի մասնակիցները կքննարկեն Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերանների տարվանը (2010) նվիրված միջոցառումները: Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, հատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինի վետերանների և նրանց ժառանգների հանդեպ ԶԼՄ-ների պատասխանատվությունը` ֆաշիզմի դեմ պայքարի լուսաբանման և Հաղթանակի կարևորության ընդգծման հարցում:
Նիստի ընթացքում մասնակիցները կանդրադառնան նաև լրատվական գործակալությունների լրագրողական կադրերի պատրաստման հարցին և այս համատեքստում ԱՊՀ առաջատար լրատվական հաստատությունների հետ համագործակցությունը:

CIS Informational Council to sit in session in Minsk
Today CIS Informational Council will sit in session in Minsk to hold its 10th meeting on planning of celebrations in connection with 65th anniversary of Victory Day.
CIS Informational Council is chaired by Director General of ITAR-TASS, Vitaly Ignatenko, and involves state agencies of Azerbaijan, Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russia, and Tajikistan.
Celebrations Plan includes, in particular, issue of publishing of a commemorative calendar, as well as holding of a joint Internet project, and launching of a special photo contest. Participants will also discuss celebrations on 2010 Veteran Year announced to be marked in CIS countries. Media will pay particular attention to covering war history to prevent weaken of significance of the Victory as some politicians try to. The participants will also focus on item of training courses for journalists which led to necessity to cooperate with universities, as well as on item of creating of a new joint informational product.