Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրն է
2003 թվականի հոկտեմբերի 31-ի 58/4 բանաձևով Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օր: Գլխավոր ասամբլեան կոչ արեց բոլոր պետություններին ստորագրել և վավերացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ՄԱԿ Հռչակագիրը: Հայաստանը ստորագրեց այս փաստաթուղթը 2003 թվականին, իսկ ավելի վաղ` 1999-ին մեր երկիրը նաև վավերացրել է Եվրոպայի խորհրդի Հռչակագիրը` կոռուպցիայի համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու մասին:
Այս տարի, Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա առթիվ իր ամենամյա ուղերձում ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտարարել է. «Ես կոչ եմ անում բոլորին պարտավորվել երբեք չառաջարկել և չվերցնել կաշառք: Եթե մենք ապրենք այդ սկզբունքով, աշխարհում կգերակայի ազնիվ մոտեցումը, և դա կբարձրացնի մեր հնարավորությունները զարգացման բնագավառում նպատակներին հասնելու համար, որոնք ձևակերպված են Հազարամյակի հայտարարագրում»:
Նշենք, որ այսօր Երևանում տեղի կունենա համաժողով` նվիրված Միջազգային հակակոռուպցիոն օրվան, որին կմասնակցեն Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը, ԱՄՆ դեսպան Մարի Լ. Յովանովիչը և այլոք:

В Ереване состоится конференция по борьбе с коррупцией
Генеральная Ассамблея ООН 31 октября 2003 года резолюцией 58/4 провозгласила 9 декабря Международным днем борьбы с коррупцией. Ассамблея призвала все государства и компетентные региональные экономические интеграционные организации подписать и ратифицировать Конвенцию Организации Объединенных Наций против коррупции как можно скорее для ее скорейшего вступления в силу.
Армения подписала Конвецию ООН в 2003 году, а ранее – в 1999 году – ратифицировала Конвенцию Совета Европы об уголовной ответственности за коррупцию.
В своем ежегодном обращении в связи с Международным днем борьбы с коррупцией Генсек ООН Пан Ги Мун заявил: «Я призываю всех взять на себя торжественное обязательство — никогда не предлагать и не брать взяток. Если мы будем жить по этому принципу, то в мире возобладает честный подход, и это повысит наши шансы на достижение целей в области развития, сформулированных в Декларации тысячелетия».
Отметим, что сегодня в Ереване состоится конференция, посвященная Международному дню борьбы с коррупцией, на которой примут участия премьер-министр Армении Тигран Саркисян, Генеральный прокурор республики Агван Овсепян, посол США в Армении мари Йованович и другие официальные лица.