«Բաքու 1990 թ-ի հունվար` սովորական ցեղասպանություն»
«1990 թ-ի հունվարին Բաքվում տեղի հայերի ջարդերի մասին պատմող ֆիլմի աշխատանքներն արդեն մոտենում են իրենց ավարտին»,- Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեց «Բաքու 1990 թ-ի հունվար` սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմի սցենարի հեղինակ, ստեղծագործական խմբի անդամ Մարինա Գրիգորյանը:
Մ. Գրիգորյանի խոսքերով` իրենց հաջողվել է գտնել յուրահատուկ փաստագրական կադրեր, որոնք մինչ այժմ հայտնի չեն եղել լայն հասարակությանը: Բացի այդ, ֆիլմում ընդգրկվել են նաև Բաքվի հայ փախստականների հիշողությունները, հայ և օտարերկրացի փորձագետների գնահատականները, ինչպես նաև մամուլի այդ ժամանակվա հրապարակումներն ու միջազգային փաստաթղթերը:
«Մեր ֆիլմի նպատակն է 1990 թ-ի հունվարին Բաքվում տեղի ունեցածի մասին ճիշտը հաղորդել, ինչը շատ կարևոր է պատմական իրողության և արդարության տեսանկյունից, քանի որ այս ողբերգությունից հետո շուրջ 20 տարի Ադրբեջանում ցանկանում են ոչնչացնել մարդկության առջև կատարված այս հանցագործության վայրագությունների հետևանքները` ցինիկորեն աղավաղելով 1990 թ-ի հունվարյան իրադարձությունները, որոնց զոհ են դարձել, ոչ ամբողջական տվյալներով, շուրջ 300 մարդ, հարյուրավորներն էլ վիրավորվել ու խոշտանգվել են»,- ընդգծեց Մ. Գրիգորյանը:
Մ. Գրիգորյանը նշեց նաև, որ այդ օրերին Բաքվից աքսորել են տեղի մնացած հայերին` շուրջ 230-235 հազար մարդ: Նրա խոսքերով, «ֆիլմը նաև նվիրված է հարյուրավոր տանջահարների և սպանվածների հիշատակին, ու բոլոր նրանց, ովքեր ստիպված են եղել լքել քաղաքը, որտեղ հայերը եղել են բնիկներ»:
Տեղեկացնենք, որ «Բաքու 1990 թ-ի հունվար` սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմի շնորհանդեսը տեղի կունենա 2010 թ-ի հունվարի կեսերին` ողբերգության 20-ամյա տարելիցի օրերին: Ֆիլմի ցուցադրությունը տեղի կունենա հայերենով: Ձայնագրվում են նաև ֆիլմի անգլերեն և ռուսերեն տարբերակները, որոնք նախատեսվում է տեղադրել ինչպես ինտերնետում, այնպես էլ տարածել DVD-ների ձևով:

“Working days to shoot ‘Baku, January 1990: an Ordinary Genocide’ are nearing a completion,” told Aysor’s correspondent a screen writer and a creative team’s member, Marina Grigorian.
The film “Baku, January 1990: an Ordinary Genocide’ is dedicated to mass killings of the Armenian population of Baku, capital of Azerbaijan, where terrible massacres happened leaving more than three hundred civilian Armenians killed and hundreds of others injured by crowds of pogrom-makers.
The film is composed of memories, testimonies by the refugees, and documentary episodes that were unknown till ourdays, as well as of the foreign expert reports, media publications, and international documents.
“The film’s goal is to give to the world the truth about the ethnic massacres against Armenian population in Baku of 1990. This is very important both in sense of historical reality and the true, as nearly 20 years after all these happened in Azerbaijan, their officials try to hide facts giving a false color to those happenings,” said Marina Grigorian.
The film dedicated to the memory of those hundreds killed people, and dozens of hundreds of those homeless people who had to leave Baku.
According to the film makers, the movie will be presented in mid-January 2010 timing it to the 20th anniversary of those terrible massacres. First, it will be screened in Armenian, and later, its English and Russian versions will become available on DVD and on Internet download.