ՀՀ ՊՆ. Ադրբեջանցիներն ինչպես միշտ կեղծում են
Նախօրեին համացանցում հայտնվեց Խոջալուի մասին ադրբեջանական հերթական «ֆիլմը», որտեղ «հյուրասեր և խաղաղասեր» ադրբեջանցիները պատմում են Խոջալուի «ողբերգության» մասին:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից պարզաբանում են, որ ակնհայտ ստի վրա կառուցված ադրբեջանական հերթական քարոզչական «ֆիլմում» առկա են բազմաթիվ կեղծ տեղեկություններ և խեղաթյուրված փաստեր:
Լկտի սուտ են Զորի Բալայանի «գրած» գրքից մեջբերումները: Դեռ ամիսներ առաջ այս մասին հայտարարել է հենց Զ. Բալայանը, նշելով, որ ինքն այդպիսի գիրք չի գրել:
«Ֆիլմում» նշվում է, որ Խոջալուից փախած բնակիչները գնդակահարվել են հայկական Նախիջևանիկ գյուղի մոտ: Այս փաստը նույնպես չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ 1992թ. փետրվարին Աղդամի մոտակայքում գտնվող Նախիջևանիկ գյուղը հայկական զինուժի վերահսկողության տակ չէր:
«Ֆիլմն» ավարտվում է հուզիչ, սրտաճմլիկ երաժշտությամբ և, իբր թե զոհերի ու դեպքի ականատեսների լուսանկարներով: Ընդամենը 1-2 րոպե որոնումից հետո պարզ է դառնում, որ լուսանկարներից մեկը վիրավոր հայ երեխայի լուսանկար է, որը տպագրվել է «Комсомолец Кузбасаե թերթի 1991թ. դեկտեմբերի 5-ի համարում, իսկ հոդվածը կոչվում է «Долгая дорога в Эркеч»: Նշված հոդվածի էլեկտրոնային տարբերակը տեղադրված է http://www.press.karabakh.info կայքում:
Աղբյուրը նշում է, որ մնում է միայն ադրբեջանական ագիտպրոպի աշխատակիցներին խորհուրդ տալ ավելի ուշադիր լինել և այնպիսի կեղծիքներ անել, որ այդքան ակնառու չլինեն և հեշտությամբ չբացահայտվեն:

Минобороны Армении разоблачило азербайджанскую дезинформацию
Вчера в Интернете появился очередной азербайджанский «фильм», в котором «гостеприимные и миролюбивые» азербайджанцы рассказывают о «трагедии» Ходжалу.
В пресс-службе министерства обороны Армении сообщили, что в очередном азербайджанском пропагандистском фильме, основанном на явной дезинформации, есть множество сфальсифицированных сведений и искаженных фактов. Наглой ложью являются цитаты из книги, «написанной» Зорием Балаяном.
В «фильме» говорится, что бежавшие из Ходжалу жители были расстреляны у армянского села Нахиджеваник. Этот факт также не соответствует действительности, поскольку в феврале 1992 года находящееся близ Агдама село Нахиджеваник не находилось под контролем армянских вооруженных сил.
«Фильм» завершается трогательной, щемящей душу музыкой, и фотографиями, якобы, жертв и свидетелей тех событий. После 1-2 минут поиска становится очевидным, что одна из фотографий – это фотография раненого армянского ребенка, которая была опубликована в газете «Комсомолец Кузбасса» 5 декабря 1991 года, а статья называется «Долгая дорога в Эркеч». Электронную версию данной статьи можно посмотреть по адресу http://www.press.karabakh.info.
Остается лишь посоветовать сотрудникам азербайджанского агитпропа, быть внимательнее, и готовить такие фальшивки, которые не будут столь очевидными и легко разоблачимыми.