Անպտղություն. կանայք 16.5, տղամարդիկ` 4-5, զուգակցված` 35-40 %
ԱՆ գլխավոր մանկաբարձ, գինեկոլոգ Ռազմիկ Աբրահամյանն այսօր լրագրողների հետ հադիպմանն ասաց, որ անտպղությունը խնդիր է ոչ միյան մեր հանրապետության, այլև ողջ աշխարհի համար:
Անպտղությունը տղամարդու բեղմնավորելու կամ կնոջ բեղմնավորվելու անկարողությունն է, առաջնային անպտղությունն այն է, երբ կինն ընդհանրապես չի հղիանում, իսկ եկրորդայինը` պայմանների, հիվնադության հետևանքով հղիանալու անկարողությունն է:
«Անպտուղ ամուսնություն նախկինում հաշվվում էր, եթե առանց պաշտպանական որևէ միջոցի, 2 տարվա ընթացքում կնոջ մոտ հղիություն չէր նկատվում: Այժմ մեկ տարին է համարվում: 15-20 տարի առաջ անպտղության տոկոսը Հայաստանում հասնում էր 28-30-ի, 2008-ին ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ կանանց մոտ 16.5, տղամարդկանց մոտ` 4-5 տոկոսի է հասնում անպտղությունը»,- տեղեկացրեց Աբրահամյանը:
Սակայն, գինեկոլոգի խոսքերով, եթե անտպղության ցուցանիշը 10 տոկոսից ավելանում է, այն դառնում է պետության խնդիրը:
ՀՀ ԱՆ մոր և մանկան առողջության պահպանման բաժնի գլխավոր մասնագետ Գայանե Ավագյանը նշեց, որ զուգակցված դեպքերում 35-40 տոկոսով անպտղություն է նկատվում, և ժխտվել է մոլորությունը, թե անպտղության դեպքում կինն է մեղավոր, քանի որ անպտուղ ամուսնության դեպքում շատ կարևոր է երկուսի զուգակցումը:
Այստեղ է, որ Ավագյանը կարևորեց նախքան ամուսնությունը զույգի` գինեկոլոգիական հետազոտություն անցնելը, նրանց համատեղելիության աստիճանը պարզելը:
Հավելենք, որ ԱՆ վերջին տվյալներով, զարգացման արատներով ծնվող երեխաների թիվը նվազել է, 1000 նորածնից մեկի մոտ է նկատվում արատ այն դեպքում, երբ այլ երկրներում թվի աճի միտում կա:

В Армении сократился показатель бесплодности
Бесплодие остается проблемой не только в Армении, но и во всем мире, сообщил сегодня главный акушер-гинеколог Армении Размик Абрамян. В Армении за последние 10 лет количество бесплодных семей сократилось почти вдвое с 32% до 16,5%.
«Еще 15-20 лет назад процент бесплодия в Армении достигал 28-30%, исследования Фонда населения ООН показали, что бесплодие достигает у женщин 16.5% и 4-5% у мужчин», - отметил Р.Абрамян. Однако, по словам главного акушера-гинеколога, если показатель бесплодия увеличивается более 10-ти процентов, это становится проблемой для государства.
Согласно Р.Амбарцумяну, причиной 55% бесплодия в армянских семьях является женское бесплодие, а 45% - мужское. Он подчеркнул, что косвенными причинами бесплодия также могут быть плохая экология, нехватка йода в пище и призвал воздержаться от курения и использования алкоголя.
«Сегодня в Армении реализуется национальная стратегия обеспечения женского здоровья, в рамках которой все девушки в возрасте 15-ти лет могут пройти бесплатное обследование у гинекологов. Это очень важно, так как большинство патологий можно обнаружить и вылечить уже в этом возрасте», - отметил Р. Абрамян.
Добавим, что согласно последним данным министерства здравоохранения Армении, сократилось число детей с врожденными пороками развития и только у одного из 1000 новорожденных наблюдается порок, при этом в других странах наблюдается тенденция роста.