Ադրբեջանցիները 4 հազար մանաթով ազատվում են զինծառայությունից
Ադրբեջանում զինծառայությունից խուսափողը կարող է 4 հազար մանաթ կաշառք տալուց հետո հեշտությամբ ոչ պիտանի համարվել և մեկ շաբաթից 10 օրվա ընթացքում զինգրքույկի տեր դառնալ, գրում է «Ազադլըգը»:
Զինակոչի հետ կապված բացասական երևույթները վերացնելու նպատակով «Զինակոչի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների համաձայն, այժմ զինծառայության համար զինակոչիկների պիտանելիությունը որոշելու լիզորությունը զինկոմիսարիատներից հանվել և հանձնվել է շրջանային բժշկական հանձնաժողովներին, որոնք գործում են Պաշտպանության նախարարության մոբիլիզացիոն վարչության կազմում: Փորձագետներն այդ նորությունը մեկնաբանել են որպես «զինակոչի խնդիրների հասցեի փոփոխություն»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի հետ զրույցում Ադրբեջանի զինված ուժերի դեմոկրատական քաղաքացիական հսկողության կենտրոնի տնօրեն Ալեքբեր Մամեդովը հայտնել է, որ զինակոչի հետ կապված բարեփոխումները միայն 2-3 անգամ մեծացրել են կաշառքի չափը: «Չնայած օրենքի փոփոխությունը հիմնավորել են արևմուտքին ինտեգրվելու ցանկությամբ, սակայն այն ծառայում է մի խումբ մարդկանց շահերին: Եթե առաջներում այդ հարցը լուծվում էր 300-700 մանաթով, այժմ այն արդեն արժե 2000-3000 մանաթ: Օրինակ, Աստարայում որոշակի հիվանդության պատրվակով զինծառայությունից խուսափելը առաջներում 1000-1500 մանաթ էր, ներկայում` 4000 մանաթ: Բաքվում դա ավելի շատ է: Աստեղ զինծառայությունից ազատվելու գործն արժե 4-10 հազար մանաթ»,- ասել է փորձագետը` նշելով, որ առանց ՊՆ պաշտոնյաների աջակցության, նման արատավոր գործողություններ չեն կարող կատարվել:
Աղդամի շրջանում ծառայող զինվոր Մուշվիգ Ալիևի ծնողները «Ազատության» թղթակցի հետ զրույցում դժգոհություն են հայտնել կառավարությունից` կատարված «բարեփոխման» համար: Նրանք ասել են, որ եթե իրենք 1500 մանաթ ունենային, այսօր էպիլեպսիայով տառապող իրենց որդին կծառայեր ոչ թե առաջնային ճակատում, այլ կբուժվեր տանը: «Մեզ օգնելու նպատակով ասացին, որ փաստաթղթերը հաստատելու համար պետք է 1500 մանաթ վճարենք: Այդքան գումար չունեինք, դե նրան էլ տարան բանակ»,- ասել են նրանք: Ներկայում Ադրբեջանում մինչև հունվարի 30-ը շարունակվում է 18-ից մինչև 35 տարեկան տղամարդկանց զորակոչը:

Военный билет в Азербайджане «стоит» 4 тысячи манатов
В Азербайджане любой желающий «откосить» от армии может быть объявлен негодным за 4 тысячи манатов, и получить военный билет через 7-10 дней, пишет «Азадлыг».
Для устранения этих негативных явлений, согласно изменениям в законе о воинской службе, сейчас определение годности призывника решает не военный комиссариат, а окружная медицинская комиссия, которая действует в составе мобилизационного управления Министерства обороны Азербайджана. Эксперты эту новость обозначили как «смену адреса проблем призывника».
Руководитель Центра демократического контроля над вооруженными силами Азербайджана Алекпер Мамедов в беседе с корреспондентом радио «Свобода» сообщил, что реформы в сфере военного призыва только в 2-3 раза увеличили сумму взятки. «Несмотря на то, что реформы в этой сфере обосновываются желанием интегрироваться в Запад, эти изменения служат интересам группы людей. Если раньше этот вопрос решался 300-700 манатами, то сейчас 2000-3000 манатами. К примеру, если раньше в Астаре избежать воинской службы по причине какой-нибудь болезни стоило 1000-1500 манатов, то сейчас эта сумма составляет 4000 манатов. В Баку дороже. Здесь «откосить» от воинской службы можно за сумму от 4 до 10 тысяч манатов»,- заявил эксперт, отмечая, что без содействия чиновников из Министерства обороны подобные неприятные вещи твориться не могут.
Родители солдата Мушвига Алиева, отбывающего воинскую службу в Агдамском районе, в беседе с корреспондентом радио «Свобода» выразили свое возмущение действиями азербайджанских властей, из-за этих «реформ». Они рассказали, что если бы у них было 1500 манатов, то их сын, страдающий эпилепсией, сейчас служил бы не на передовой, а лечился бы дома. «С целью помочь, нам сказали, что для утверждения документов нужно заплатить 1500 манатов. У нас нет таких сумм, вот и забрали его в армию»,- рассказали родители. Сейчас в Азербайджане до 30-го января продолжается призыв в армию мужчин в возрасте от 18 до 35 лет.