Եվրոպացիների 52 %-ը դեմ կքվեարկեր Թուրքիայի անդամակցությանը ԵՄ-ին
Եթե Թուրքիայի` ԵՄ-ին անդամակցելու հարցը որոշվեր Եվրոպայի պետությունների ազգային հանրաքվեներում, եվրոպացիների մեծամասնությունը Թուրքիային դեմ կարտահայտվեր: Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթի տեղեկատվական կենտրոնի հաղորդմամբ, այս մասին են վկայում «Եվրոպացիների կողմից Թուրքիայի` որպես ԵՄ ապագա անդամի ընկալումը» հարցման արդյունքները:
Ուսումնասիրության համաձայն, եվրոպացիների 52 %-ը դեմ կքվեարկեր Թուրքիայի անդամակցությանը ԵՄ-ին: Եվս 41 %-ը կողմ կարտահայտվեր, իսկ 7 %-ը կդժվարանար պատասխանել: Հարցման անցկացումը համակարգվել է Մադրիդի համալսարանի, Գրենադայի համալսարանի և Բողազիչի համալսարանի /Թուրքիա/ կողմից:
Էթնոքաղաքական ուսումնասիրությունների կենտրոնի փորձագետ Բորիս Խարկովսկու կարծիքով, եվրոպացիների նման վերաբերմունքը պատահական չէ:
«Այսօրվա դրությամբ Եվրոպայի երկրներում 15 մլն-ից ավելի թուրք է ապրում, և նրանց դժվար է լավ հարևան անվանել: Թուրքերի դժկամությունը` տեղական հանրություն ինտեգրվելու և ապրելու եվրոպական օրենքներով, ի չիք է դարձնում այն գովազդային արշավը, որ Թուրքիան անցկացնում է Եվրոպայում` նպատակ ունենալով իրեն որպես քաղաքակիրթ պետություն ներկայացնել»:
Նշենք, որ Թուրքիայի` ԵՄ կազմի մեջ մտնելու վերաբերյալ բանակցությունները սկսվել են 2005 թվականին: Փորձագետների կանխատեսմամբ, երկիրը կկարողանա Եվրամիության լիիրավ անդամ դառնալ 10-15 տարիների ընթացքում:

52% европейцев проголосовали бы против членства Турции в ЕС
Если бы решение по вопросу вступления Турции в Евросоюз принималось на национальных референдумах стран Европы, то большинство европейцев высказалось бы против Турции. Как сообщает информационный центр газеты армян России «Еркрамас», об этом свидетельствуют результаты опроса “Восприятие европейцами Турции как будущего члена ЕС”.
Согласно этому исследованию, 52% опрошенных европейцев проголосовали бы против членства Турции в ЕС. Еще 41% высказался бы в поддержку и 7% ответить затруднились. Проведение опроса координировали Автономный университет Мадрида, Университет Гренады и Университет Богазичи (Турция).
По мнению эксперта Центра этнополитологических исследований Бориса Харьковского, подобная реакция европейцев не удивительна: «На сегодняшний день в странах Европы проживает до 15 миллионов турок и хорошими соседями их назвать трудно. Нежелание турок интегрироваться в местное сообщество и жить по европейским законам сводит на нет рекламную кампанию, которую проводит Турция в Европе, желая показать себя цивилизованной страной».
Отметим, что переговоры о вступлении Турции в ЕС были начаты в 2005 году. По прогнозам экспертов, стать полноправным членом Евросоюза страна сможет в течение 10-15 лет.