Ահմադինեժադ. Իրանը դարձավ միջուկային տերություն
Իրանն արտադրեց մինչև 20 % հարստացված ուրանի առաջին խմբաքանակը, և դարձավ միջուկային տերություն, - այսօր հայտարարեց երկրի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը` Իսլամական հեղափոխության առթիվ Թեհրանում անցկացվող տոնախմբությունների ժամանակ կայացած իր ելույթում:
Ահմադինեջադի խոսքով, «Իրանը կարող է ուրան հարստացնել նույնիսկ մինչև 80%-անոց մակարդակը, բայց չի անի դա, քանի որ անհրաժեշտությունը չկա»: Բացի այդ, Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, Ահմադինեժադը հայտարարել է Իրանի`մինչև 3,5% հարստացված ուրանի արտադրություն կազմակերպելու պատրաստականության մասին:
Իսլամական հեղափոխության 31-ամյա տարելիցին նվիրված բազմամարդ ցույց է տեղի ունենում այսօր Թեհրանում, - հայտնում է իրանական հեռուստաընկերությունը: Հսկայական թվով մարդիկ հավաքվել են Իրանի մայրաքաղաքի կենտրոնական հրապարակներում:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ, ցուցարարները բարձրացրել են պաստառներ` ի աջակցություն Իսլամական հեղափոխության, ինչպես նաև` հակաամերիկյան և հակաիսրայելյան կարգախոսներ: Տոնախմբությունը լուսաբանում են ավելի քան հազար թղթակիցներ, որոնցից 300-ը ժամանել են արտասահմանից:

Ахмадинежад: Иран стал ядерной державой
Иран произвел первую партию урана, обогащенного до 20-процентного уровня, и стал ядерной державой, заявил в четверг президент страны Махмуд Ахмадинежад, выступая в Тегеране на торжествах по случаю дня Исламской революции.
По словам Ахмадинежада, "Иран может обогащать уран даже до 80-процентного уровня, но делать этого не будет, поскольку в этом нет необходимости". Кроме того, как сообщает Интерфакс, Ахмадинежад заявил о намерении Ирана утроить производство урана, обогащенного до 3,5-процентного уровня.
Грандиозная демонстрация, посвященная 31-й годовщине Исламской революции, проходит в четверг в Тегеране, сообщает иранская телерадиовещательная компания. Огромное количество народа собралось на площадях Азади и Инкилаб в центре иранской столицы. У людей в руках портреты основателя Исламской республики аятоллы Али Хомейни и нынешнего руководителя Али Хаменеи.
Согласно источнику, демонстранты несут плакаты в поддержку Исламской революции, а также антиамериканские и антиизраильские лозунги. Торжества освещают более тысячи корреспондентов, 300 из которых прибыли из-за рубежа.