Ահմադինեժադ. Իրանը դարձավ միջուկային տերություն
Իրանն արտադրեց մինչև 20 % հարստացված ուրանի առաջին խմբաքանակը, և դարձավ միջուկային տերություն, - այսօր հայտարարեց երկրի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը` Իսլամական հեղափոխության առթիվ Թեհրանում անցկացվող տոնախմբությունների ժամանակ կայացած իր ելույթում:
Ահմադինեջադի խոսքով, «Իրանը կարող է ուրան հարստացնել նույնիսկ մինչև 80%-անոց մակարդակը, բայց չի անի դա, քանի որ անհրաժեշտությունը չկա»: Բացի այդ, Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, Ահմադինեժադը հայտարարել է Իրանի`մինչև 3,5% հարստացված ուրանի արտադրություն կազմակերպելու պատրաստականության մասին:
Իսլամական հեղափոխության 31-ամյա տարելիցին նվիրված բազմամարդ ցույց է տեղի ունենում այսօր Թեհրանում, - հայտնում է իրանական հեռուստաընկերությունը: Հսկայական թվով մարդիկ հավաքվել են Իրանի մայրաքաղաքի կենտրոնական հրապարակներում:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ, ցուցարարները բարձրացրել են պաստառներ` ի աջակցություն Իսլամական հեղափոխության, ինչպես նաև` հակաամերիկյան և հակաիսրայելյան կարգախոսներ: Տոնախմբությունը լուսաբանում են ավելի քան հազար թղթակիցներ, որոնցից 300-ը ժամանել են արտասահմանից:

Iranian President Mahmoud Ahmadinejad said on Thursday that Iran had produced a first batch of uranium enriched to a level of 20 percent and that it was capable of achieving much higher levels of purity – up to 80 per cent.
Iran is now a nuclear state, President Ahmadinejad told a huge rally of supporters on the 31st anniversary of the Islamic Revolution.
Today, Iran is celebrating the 31st anniversary of the Islamic Revolution. Hundreds of thousands of Iranians were reported carrying flags and banners through Tehran’s streets in support of the Islamic regime.
State television showed the people, carrying images of the late Islamic leader Ayatollah Ruhollah Khomeini and his successor incumbent leader Ayatollah Ali Khamenei, and moving to Tehran's Azadi (liberty) Square.