Այսօր լրանում է Աղասի Այվազյանի 85-ամյակը
Մարտի 23-ը սցենարիստ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պետական մրցանակի դափնեկիր, արձակագիր Աղասի Այվազյանի (1925-2007թթ.) ծննդյան օրն է: Այսօր վարպետը կդառնար 85 տարեկան:
Հայաստանի գրողների միությունում` Աղասի Այվազյանի ծննդյան օրվա առթիվ, այսօր կայանալու է գրողի «Խորքի խորությունը» գրքի շնորհանդեսը:
Ինչպես Aysor-ի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրեց Աղասի Այվազյանի կինը` Գրետա Վերդյանը, գրքում զետեղված պատմվածքներն ու վիպակները գրվել են Ա. Այվազյանի կյանքի վերջին տարում` 2007թ-ին, հիվանդության և վիրահատությունների ընթացքում:
Գ. Վերդյանը նշեց, որ Աղասի Այվազյանն իր ձեռքով է կազմել գիրքը, ենթադրելով, որ այն լույս կտեսնի պետպատվերի շրջանակներում, և երկու տարի գիրքը մնացել է առանց հրատարակության:
«Բոլոր ստեղծագործությունները անտիպ են, լույս են տեսնում առաջին անգամ»,- ընդգծեց Գրետա Վերդյանը, նշելով, որ «Խորքի խորություն» գիրքը լույս է տեսել հայերեն, սակայն, հնարավոր է, նաև ռուսերեն հրատարակություն լինի:
Նշենք, որ Աղասի Այվազյանը ծնվել է 1925 թվականին, Ախալցխայում (Վրաստան)։
Սովորել է Թբիլիսիի Գեղարվեստական ակադեմիայում, ավարտել է նաև Թբիլիսիի համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը, իսկ հետո, տեղափոխվելով Հայաստան, սովորել է Երևանի Գեղարվեստաթատերական և Ֆիզիկական կուլտուրայի ինստիտուտներում:
Աղասի Այվազյանի գրական երկերի հիման վրա ստեղծվել են «Եռանկյունի» (1967թ.), «Հայրիկ» (1972թ.) և այլ ֆիլմեր։

Сегодня исполняется 85-летие Агаси Айвазяна
23-го марта день рождения сценариста, заслуженного артиста Армении, лауреата государственной премии, прозаика Агаси Айвазяну (1925-2007гг). Сегодня мастеру исполнилось бы 85 лет.
Союз писателей Армении по случаю 85-летия Агаси Айвазяна проведет сегодня презентацию книги писателя «Глубина слова».
Как сообщила в беседе с корреспондентом Aysor супруга писателя, Грета Вердян, собранные в книге рассказы и романы написаны А.Айвазяном в последние годы жизни, в 2007 году, когда он был болен и перенес несколько операций.
Г.Вердян отметила, что Агаси Айвазян сам составил книгу, предполагая, что она выйдет в свет в рамках государственного заказа, однако книга пролежала два года, ожидая издания.
«Все произведения нетипичны и публикуются впервые», - сообщила Грета Вердян. Она отметила, что сборник «Глубина слова» вышел в свет на армянском языке, однако возможно будет издан и на русском языке.
Отметим, что Агаси Айвазян родился в 1925 году Ахалцихе, в Грузии. Учился в Художественной академии Тбилиси, окончил также филологический факультет Тбилисского университета, затем переехал в Армению, где учился в Художественно-театральном институте и Институте физической культуры. На основе литературных произведений Агаси Айвазяна созданы известные фильмы «Еранкюни» («Треугольник») в 1967 году, и «Айрик («Отец») в 1972 году, а также множество других картин.