Այսօր լրանում է Աղասի Այվազյանի 85-ամյակը
Մարտի 23-ը սցենարիստ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պետական մրցանակի դափնեկիր, արձակագիր Աղասի Այվազյանի (1925-2007թթ.) ծննդյան օրն է: Այսօր վարպետը կդառնար 85 տարեկան:
Հայաստանի գրողների միությունում` Աղասի Այվազյանի ծննդյան օրվա առթիվ, այսօր կայանալու է գրողի «Խորքի խորությունը» գրքի շնորհանդեսը:
Ինչպես Aysor-ի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրեց Աղասի Այվազյանի կինը` Գրետա Վերդյանը, գրքում զետեղված պատմվածքներն ու վիպակները գրվել են Ա. Այվազյանի կյանքի վերջին տարում` 2007թ-ին, հիվանդության և վիրահատությունների ընթացքում:
Գ. Վերդյանը նշեց, որ Աղասի Այվազյանն իր ձեռքով է կազմել գիրքը, ենթադրելով, որ այն լույս կտեսնի պետպատվերի շրջանակներում, և երկու տարի գիրքը մնացել է առանց հրատարակության:
«Բոլոր ստեղծագործությունները անտիպ են, լույս են տեսնում առաջին անգամ»,- ընդգծեց Գրետա Վերդյանը, նշելով, որ «Խորքի խորություն» գիրքը լույս է տեսել հայերեն, սակայն, հնարավոր է, նաև ռուսերեն հրատարակություն լինի:
Նշենք, որ Աղասի Այվազյանը ծնվել է 1925 թվականին, Ախալցխայում (Վրաստան)։
Սովորել է Թբիլիսիի Գեղարվեստական ակադեմիայում, ավարտել է նաև Թբիլիսիի համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը, իսկ հետո, տեղափոխվելով Հայաստան, սովորել է Երևանի Գեղարվեստաթատերական և Ֆիզիկական կուլտուրայի ինստիտուտներում:
Աղասի Այվազյանի գրական երկերի հիման վրա ստեղծվել են «Եռանկյունի» (1967թ.), «Հայրիկ» (1972թ.) և այլ ֆիլմեր։

Today is the 85th anniversary of Aghasi Ayvazyan
On March 23 was born screen writer, RA artist, prose writer Aghasi Ayvazyan. The master today will become 85.
On the occasion of the anniversary of the writer in the Union of Armenian Writers there will be the presentation of the book called “The depth of deepness”.
As the wife of Aghasi Ayvazyan, Greta Verdyan informed Aysor.am by the phone, the book comprises stories and novels written at the end of the life of the writer.
G. Verdyan mentioned that Aghasi Ayvazyan has prepared the book by his hands, supposing that it will come out by the support of the government, but the book didn’t come out for about 2 years.
“All the works are unpublished and come out for the first time,” Greta Vardanyan stressed mentioning that the book “The depth of deepness” is in Armenian but the Russian variant is also possible. Aghasi Ayvazyan was born in 1925, in Akhltskha (Georgia).
He studied in Tbilisi, in the Academy of Arts; he gradated also from the Philology Faculty of Tbilisi University, then moving to Armenia studied in the Theatrical and Arts institute of Yerevan.
Famous films like “Triangle”, “Father” and many others have been shot based on the literary works of Aghasi Ayvazyan.