«Արմիքս»-ը կփոխկապակցի հայկական պրովայդերներին
Այսօր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցման խորհուրդի նիստերի դահլիճում կկայանա Հայկական ինտերնետ տրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի` «Արմիքս»-ի ստեղծման նախաձեռնող խմբի նիստը և հիմնադիր ժողովը: Հիմնադրամի նպատակն է ՀՀ հեռահաղորդակցության ցանցերի միջև հանրային փոխկապակցումն ապահովելու միջոցով բարձրացնել հեռահաղորդակցության ծառայությունների անվտանգությունն ու որակը և նվազեցնել այդ ծառայությունների գինը:
«Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ցանկանում է որոշում ընդունել, որով փոխկապակցումը պարտադիր պետք է լինի, բայց քանի որ այդ դեպքում, եթե օրինակ Կապանից մի պրովայդեր ուզում է միանալ բոլորին, նա պետք է առանձին կապուղիներով կապվի նրանց հետ: Մենք խնդրի լուծման տարբերակ ենք առաջարկում, որ կենտրոն ստեղծվի, որի միջոցով հնարավոր լինի փոխկապակցվել»,- Aysor-ի հետ զրույցում ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կառավարման խորհրդատու Վահան Հովսեփյանը:
Նա հայտնեց, որ ներկա դրությամբ մոտ 10 պրովայդերներ արդեն նախաձեռնող խմբի մեջ են, որոնց թվում են «Օրանժ Արմենիա», «ADC», «Ucom», «Icon», «Web», «Ապագա Թեքնոլոջիս», «GNC Alfa», «Շիրակ Թեքնոլոջիս» և այլն: Նախաձեռնությանն իր աջակցությունն է հայտնել նաև «ԱրմենՏելը»:
Նշենք, որ «Արմիքս»-ի հիմնադիրներն են ԻՏՁՄ-ն և «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն:
Հավելենք, որ այսօր ժողովի ընթացքում կներկայացվի ֆինանսատնտեսական ծախսերի նախահաշվարկի աշխատանքային խմբի զեկույցը, տեղի կունենա ԻՏՁՄ կողմից նախագծված կանոնադրության նախագծի և հիմանդրման փաստաթղթի ներկայացում և հաստատում, ինչպես նաև կանցկացվեն հիմադրամի Կառավարման (հոգաբարձուների) խորհրդի ընտրություններ:

“Armix” will join to Armenian providers
Constituent assembly and the first session of the Armenian Fund for Internet Traffic Exchange “Armix” will take place in Yerevan today. The Fund establishment aims at securing public interconnect among telecommunication networks or Armenia and increasing quality and security of telecommunication services, as well as reducing prices.
“The commission of regulating the Public services took a decision according to which the intercommunication should be obligatory. In that case the provider from Kapan for example who wants to get in touch with every one should get connected with them by different ways. We suggest a solution to the problem; a center will be established by the help of which it will be able to communicate,” Management Advisor at Union of information technology enterprises Vahan Hovsepyan said.
He also informed that at present there are 10 providers who have been in the initiative group, among them are also “Orange Armenia”, “ADC”, “Icon”, “Web”, “Apaga Technologies”, “GNC Alfa”, “Shirak Technologies”, etc. ArmenTell too has expressed its willingness to join the initiation.
The founders of “Armix” are the Union of IT Enterprises of Armenia and “Internet Community” public organization.