«Արարատից Սիոնը» շարունակում է գրավել աշխարհի հանդիսատեսին
«Արարատից Սիոն» վավերագրական ֆիլմը, որի հայաստանյան պրեմիերան տեղի է ունեցել շուրջ 1 ամիս առաջ` մայիսի 5-ին, աննախադեպ արդյունքներ է գրանցել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ֆիլմի պրոդյուսեր և սցենարի հեղինակ տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը:
Հիշեցնենք, որ ֆիլմը նկարահանվել է «Վեմ մեդիա արվեստներ» ստուդիայի կողմից: Ֆիլմի հայաստանյան ցուցադրությունների հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը:
Նշենք, որ ֆիլմը նախատեսվում էր «Մոսկվա» կինոթատրոնում ցուցադրել 2 շաբաթ. Նախատեսվում էր ցուցադրությունը երկարացնել այն պարագայում, եթե պահանջարկ գրանցվի: Մինչդեռ կինոթատրոնի հաղորդած տվյալների համաձայն` 1 ամսվա ընթացքում կինոթատրոն այցելած հանդիսատեսի 92 տոկոսը դիտել է «Արարատից Սիոն» ֆիլմը, 8 տոկոսը` մյուս ֆիլմերը` միասին վերցրած:
Հարկ է նշել, որ «Մոսկվա» կինոթատրոնում շարունակվելու են ֆիլմի ցուցադրությունները: Միևնույն ժամանակ այս նույն ժամանակահատվածում ֆիլմը հասցրել է լինել մի շարք միջազգայն կինոփառատոններում:
Ըստ Մեսրոպ քահանայի` ֆիլմի միջազգային պրեմիերան տեղի է ունեցել Միացյալ Թագավորությունում, որտեղ «Swansea Bay Film Festival» կինոփառատոնում ֆիլմին շնորհվել է «Եվրոպական լավագույն վավերագրական ֆիլմ» մրցանակը: Բացի այդ` ֆիլմն ընդգրկվել է «Globians World & Culture Documentary Film Festival» գերմանական հեղինակավոր կինոփառատոնի ֆիլմերի ընտրացանկում, ինչպես նաև` Մոսկվայի միջազգային 32-րդ կնոփառատոնում «Վավերագրական ֆիլմեր» անվանացանկում` որպես աշխարհում ճանաչման արժանացած կինոնկար:
«Հետաքրքրական է, որ Հայաստանյան արձագանքները անչափ խանդավառություն են առաջացրել Սփյուռքում. Լոնդոնյան ցուցադրությանը պարզապես տեղ չկար նստելու, և շատերը եկել էին Հայաստանից լուր առած»,- ընդգծեց Մեսրոպ քահանան:
Այս առիթով նա նշեց նաև, որ Մոսկվայում կինոարտադրության ոլորտի մի շարք հայ մասնագետներ համախմբվել են ֆիլմի շուրջ, և հնարավոր է, որ այն ռուսական վարձույթում հայտնվի, ինչը բացառիկ երևույթ է վավերագրական ֆիլմերի պարագայում:

Фильм «От Арарата до Сиона» завоевывает зрителей во всем мире
Мировая премьера фильма «От Арарата до Сиона» в Великобритании имела беспрецедентный успех, сообщил автор сценария и продюсер картины отец Месроп Арамян.
Напомним, что фильм «От Арарата до Сиона» рассказывает о роли и вкладе армянского народа в историю человечества, миссии христианства и удивительном духовном присутствии армян на Святой земле еще с IV века. Оригинал фильма на английском языке, закадровый текст читает известный голливудский актер Эйдан Куинн, а записи для музыкального сопровождения картины предоставила всемирно известная певица Лиза Джерард. Фильм снят студией «Vem Media Arts», а спонсор армянской премьеры фильма – компания «ВиваСелл-МТС».
По словам отца Месропа международная премьера фильма состоялась в Лондоне, где на международном кинофестивале «Swansea Bay Film Festival» он удостоился премии «Лучший европейский документальный фильм». Кроме того, фильм «От Арарата до Сиона» включен в список авторитетного немецкого кинофестиваля «Globians World & Culture Documentary Film Festival». В качестве удостоенного мирового признания фильма, он включен также в список «Документальных фильмов» 32-го Московского международного кинофестиваля.
«Очень интересно, что отклики в Армении вызвали большой интерес в Диаспоре. На лондонской премьере практически в зале не было мест и многие пришли, узнав о высокой оценке армянского зрителя», - подчеркнул отец Месроп.
Он отметил, что в Москве ряд армянских специалистов в области кинопроизводства объединились вокруг фильма «От Арарата до Сиона» и возможно, он появится в российском прокате, что станет исключительным явлением в сфере документальных фильмов.
Отметим, что фильм «От Арарата до Сиона» вот уже месяц как является безусловным лидером проката. За месяц картину посмотрели 92% всех зрителей кинотеатра «Москва», что составляет более 20 тысяч.