Թուրքիան և արաբական երկրները Համագործակցության Խորհուրդ կստեղծեն
Թուրքիան և արաբական երկրները` Լիբանանը, Հորդանանը և Սիրիան որոշում են կայացրել Համագործակցության Խորհրդի ձևավորման մասին, որի նպատակն է «անձանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը»: Այդ մասին հայտնում է Միգնյուզ.քոմ-ը:
Թեև համամասնակցության հրավիրվում են բոլոր շահագրգիռ երկրները, Թուրքիայի արտգործնախարար Դավութօղլուն շտապել է հայտարարել, որ նոր կազմավորումը «ԵՄ-ին այլընտրանք չէ»:
Նախարարը հայտարարել է, որ իր պետությունը դեռ չի կորցնում Եվրամիությանն անդամագրվելու հույսը, սակայն նման ցանկությունները չեն կարող խոչընդոտ լինել հարևան պետությունների հետ փոխհարաբերություններում:
Համագործակցության Խորհրդի ստեղծման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է Ստամբուլում ավարտված Թուրք-արաբական տնտեսական համաժողովի ընթացքում:
Աղբյուրը նշում է, որ ֆորումի մասնակիցները կանգնած ծափողջյուններով դիմավորեցին միջոցառմանը եկած Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանին, որը «խաղաղության նավախմբի» հետ կապված դեպքից հետո դարձել է մահմեդական աշխարհի կուռքը:

Турция и арабские государства учредят Совет Сотрудничества
Турция и арабские государства – Ливан, Иордания и Сирия приняли решение об учреждении Совета Сотрудничества.
Как сообщает «мигньюс.ком», конечной целью является создание "зоны свободного передвижения людей и товаров".
Все заинтересованные страны приглашаются к участию, однако, министр иностранных дел Турции Давотоглу поспешил заявить, что новое образование не является "альтернативой ЕС".
Министр заявил, что его государство все еще не теряет надежды на вступление в ЕС, однако подобного рода амбиции не могут быть препятствием "в отношениях с соседними государствами".
Соглашение о создании Совета Сотрудничества было подписано в ходе Турецко-Арабского Экономического Форума, завершившегося в Стамбуле. Его участники встретили стоячей овацией прибытие на конференцию премьер-министра Турции Эрдогана, превратившегося после перехвата Израилем "флотилии свободы" в настоящего кумира мусульманского мира.