Օշ և Ջալալ- Սբադ քաղաքները կվերականգնվեն ռուսական փողերով
Վերջին շրջանում զանգվածային անկարգություններից տուժած Օշ և Ջալալ- Աբադ քաղաքները կսկսեն վերականգնել ռուսական վարկի փողերով: Այդ մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, գրում է այսօր «Կոմերսանտը»` վկայակոչելով Ղրղզստանի ժամանակավոր կառավարության փոխվարչապետ Թեմիր Սարիևին:
«Ժամանակավոր կառավարությունը որոշում է ընդունել Օշի և Ջալալ-Աբադի վերականգնման և զարգացման տնօրինության հաշվին ուղղել 100 մլն` անցյալ տարի ստացած ռուսական արտոնյալ վարկից»,- պաշտոնյայի խոսքերից մեջբերում է անում թերթը:
Համաձայն Թ. Սարիևի խոսքերի, ռուսական վարկից մնցած գումարը գրեթե միակ ազատ միջոցներն են, որոնք իր տարամարդության տակ ունի հանրապետությունը:
Արտոնյալ վարկը` 300 մլն դոլարի չափով, Մոսկվան տվել է Ղրղզստանին անցյալ տարի փետրվարին, երբ երկիրը ղեկավարում էր նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևը:

Osh, Jalal-Abad to be restored on account of Russian money
Kyrgyz towns Osh and Jalal Abad, which were seriously damaged in clashes erupted between ethnic groups (causing hundreds of casualties) will be restored on account of Russian funds, Russian media reported citing Vice-Premier of the Interim Kyrgyz government Temir Sariyev.
“The interim government made a decision to direct $100 million from last year’s Russian loan to commission on restoration and development of Osh and Jalal Abad,” Temir Sariyev is quoted as saying.
He also said that the Russian loan is the only free found in Kyrgyz budget.
Russia provided Kyrgyzstan with a $300 million loan in February 2009 at times of presidency of Kurmanbek Bakiyev. There was also provided a $150 million grant while the dept was canceled.