Օշ և Ջալալ- Սբադ քաղաքները կվերականգնվեն ռուսական փողերով
Վերջին շրջանում զանգվածային անկարգություններից տուժած Օշ և Ջալալ- Աբադ քաղաքները կսկսեն վերականգնել ռուսական վարկի փողերով: Այդ մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, գրում է այսօր «Կոմերսանտը»` վկայակոչելով Ղրղզստանի ժամանակավոր կառավարության փոխվարչապետ Թեմիր Սարիևին:
«Ժամանակավոր կառավարությունը որոշում է ընդունել Օշի և Ջալալ-Աբադի վերականգնման և զարգացման տնօրինության հաշվին ուղղել 100 մլն` անցյալ տարի ստացած ռուսական արտոնյալ վարկից»,- պաշտոնյայի խոսքերից մեջբերում է անում թերթը:
Համաձայն Թ. Սարիևի խոսքերի, ռուսական վարկից մնցած գումարը գրեթե միակ ազատ միջոցներն են, որոնք իր տարամարդության տակ ունի հանրապետությունը:
Արտոնյալ վարկը` 300 մլն դոլարի չափով, Մոսկվան տվել է Ղրղզստանին անցյալ տարի փետրվարին, երբ երկիրը ղեկավարում էր նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևը:

Ош и Джалал-Абад восстановят на российские деньги
Сильно пострадавшие в недавних массовых беспорядках Ош и Джалал-Абад начнут восстанавливать на российские деньги. Об этом, согласно РБК.ру, пишет сегодня "Коммерсантъ" со ссылкой на вице-премьера временного правительства Киргизии Темира Сариева.
"Временное правительство приняло решение направить на счет дирекции по восстановлению и развитию Оша и Джалал-Абада $100 млн из полученного в прошлом году льготного российского кредита", - цитирует чиновника газета.
По словам Т.Сариева, остатки российского кредита - едва ли не единственные свободные средства, которыми располагает республика.
Льготный кредит в размере $300 млн Москва выдала Киргизии в феврале прошлого года, когда страну возглавлял президент Курманбек Бакиев. Тогда же Бишкеку был списан долг перед РФ и выдан грант $150 млн.