Լեռնային Ղարաբաղի` որպես երրորդ կողմ լինելը փաստվել է
Այսօր ասուլիսի ժամանակ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանն անդրադարձավ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այն հայտարարությանը թե «Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, Հայաստանի և Ադրբեջանի շահերից է բխում` աշխատել հիմնախնդրի լուծման ուղղությամբ»: Պատգամավորը կարծում է, որ ամերիկացի պաշտնյայի այս հայտարարությունը պատահական չէր արված:
«Սա նշանակում է, որ նա անուղղակի ձևով ճանաչել է և փաստել Լեռնային Ղարաբաղը` որպես երրորդ կողմ կամ որպես մի տարածաշրջանի ազգաբնակչություն»,- ասաց նա, նկատելով, որ բանակցային սեղանի շուրջ ԼՂՀ-ի վերադառնալու մասին են ակնարկում նաև Մադրիդյան սկզբունքների շուրջ հանդես եկած նոր առաջարկները:
«Ղարաբաղի ժողովուրդն է, որ միջազգային իրավունքի ինքնորոշման իրավունքով պետք է որոշի իր հետագա ճակատագիրը»,- հիշեցրեց Հ.Սահակյանը:

Саакян: Клинтон признала Карабах в качестве третьей стороны
Депутат парламента Армении, республиканец Ованнес Саакян сегодня на пресс-конференции обратился к заявлению госсекретаря США Хиллари Клинтон о том, что «работа в направлении урегулирования конфликта вытекает из интересов населения Нагорного Карабаха, Армении и Азербайджана». Республиканец считает, что это заявление американского должностного лица было неслучайным.
«Это значит, что госсекретарь косвенно признала и констатировала, что Нагорный Карабах – третья сторона конфликта», - сказал он. Депутат отметил, что о возвращении Нагорно-Карабахской Республики за стол переговоров свидетельствуют и новые предложения в рамках Мадридских принципов.
«Именно народ Карабаха должен решить свою дальнейшую судьбу на основе норм международного права, на основе права наций на самоопределение», - напомнил О.Саакян.