Լեռնային Ղարաբաղի` որպես երրորդ կողմ լինելը փաստվել է
Այսօր ասուլիսի ժամանակ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանն անդրադարձավ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այն հայտարարությանը թե «Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, Հայաստանի և Ադրբեջանի շահերից է բխում` աշխատել հիմնախնդրի լուծման ուղղությամբ»: Պատգամավորը կարծում է, որ ամերիկացի պաշտնյայի այս հայտարարությունը պատահական չէր արված:
«Սա նշանակում է, որ նա անուղղակի ձևով ճանաչել է և փաստել Լեռնային Ղարաբաղը` որպես երրորդ կողմ կամ որպես մի տարածաշրջանի ազգաբնակչություն»,- ասաց նա, նկատելով, որ բանակցային սեղանի շուրջ ԼՂՀ-ի վերադառնալու մասին են ակնարկում նաև Մադրիդյան սկզբունքների շուրջ հանդես եկած նոր առաջարկները:
«Ղարաբաղի ժողովուրդն է, որ միջազգային իրավունքի ինքնորոշման իրավունքով պետք է որոշի իր հետագա ճակատագիրը»,- հիշեցրեց Հ.Սահակյանը:

Clinton accepts Nagorno Karabakh as part of talks, says Sahakian
Armenian parliamentarian, a Republican Hovhannes Sahakian referred at the press conference Wednesday to a statement made by Secretary of State Hilary Clinton that “the efforts towards settlement to the [Karabakh] conflict derive from the interests of people of Azerbaijan, Armenia, and Nagorno Karabakh.” This statement was not a random message, according to Sahakian.
“This means that Hillary Clinton had indirectly accepted and recognized that Nagorno Karabakh is the third part of the conflict,” he said. Politician pointed that new proposals within the framework of the Madrid Document show Nagorno Karabakh’s returning to talks.
“That is people of Nagorno Karabakh who can determine their future standing from the norms of international law, standing from the right to self-determination,” stressed Hovhannes Sahakian.