Չավեսը կաջակցի Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախության ճանաչմանը
Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսը խոստացել է աջակցել Հարավային Ամերիկայի երկրներում Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախության ճանաչմանը։ Այս մասին, ըստ РБК-ի, նա հայտարարել է Կարակասում՝ ամփոփելով Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ղեկավարներ Սերգեյ Բաղապշի և Էդուարդ Կոկոյտիի հետ հանդիպման արդյունքները։
«Ես վստահ եմ, որ մենք Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հետ միասին կկարողանանք կառուցել ամուր հարաբերություններ Լատինական Ամերիկայի երկրների՝ Պարագվայի, Ուրուգվայի, Կուբայի, Բոլիվիայի, Էկվադորի, Բրազիլիայի և Արգենտինայի հետ»,- ասել է Չավեսը։
Հանդիպման ընթացքում ստորագրվել են տնտեսական համագործակցության մի շարք համաձայնագրեր։ Հիշեցնենք, որ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը ճանաչել են միայն Ռուսաստանը, Վենեսուելան, Նիկարագուան և Նաուրուն։

President of Venezuela Hugo Chávez promised to support recognition of independence of Abkhazia and South Ossetia in South America, President declared in Caracas, when summing up the results of the meeting with Abkhazian and South Ossetian leaders Sergey Bagapsh and Eduard Kokoyty, as reported by RBK.
“I am sure that together with Abkhazia and South Ossetia we will be able to build strong relations with Latin American countries – Paraguay, Uruguay, Cuba, Bolivia, Ecuador, Brazil, and Argentina,” President said.
Note that Abkhazia’s and South Ossetia’s independence was recognized by Russia, Venezuela, Nicaragua and Nauru.