Իրաքի հայկական գաղութն սկսել է հայաթափվել
Հայաստանում օգոստոսի 13-17-ը տեղի ունեցավ Համահայկական 4-րդ կրթական խորհրդաժողովը, որի շրջանակներում Հայաստան էին ժամանել շուրջ 150 հայ պատվիրակներ 26 երկրներից: Հայաստանում էր նաև Իրաքի ներկայացուցիչ, իրաքահայ թեմի դպրոցի ուսումնական խորհրդի անդամ Շաքե Արծիվյանը:
Aysor-ի հետ զրույցում Շաքե Արծիվյանը նշեց, որ Իրաքում վիճակը վատթարացել է 2003թ.-ի պատերազմից հետո` անվտանգությունը, տնտեսական խնդիրները, երկրում տիրող քաոսը ազդել է նաև տեղի հայության վրա: Իրաքի հայկական գաղութը սկսել է հայաթափվել` «այժմ գաղութային կյանք չկա, միջոցառումները շատ քիչ են»:
«Մարդիկ չեն կարող մինչև ուշ գիշեր դրսում մնալ, ժամը 6-ին 7-ին տուն են վերադառնում, դրսում ապահով չէ»,- պատաճաբանեց Շ. Արծիվյանը:
2003թ.-ից հետո իրաքահայերի մեծ հոսք է եղել դեպի Հայաստան, սակայն այստեղ իրաքահայերը որոշ դժվարությունների են հանդիպել. աշխատանքի բացակայություն, ցածր աշխատավարձ և այլն:
«Սկսեցին Հայաստանը օգտագործել որպես ոտքի կոխան տեղ` Եվրոպա, Ամերիկա անցնելու համար։ Որպես իրաքցի մեզ համար դժվար է վիզա ստանալ գրեթե բոլոր երկրներից, ոչ թե որպես հայ, իրաքցի ենք, վիզա չեն տալիս: Աշխարհի համար իրաքցին անվստահելի տարր է»,- նշեց իրաքահայության ներկայացուցիչը:
Հիմա էլ Իրաքից շարունակվում է ներգաղթը Հայաստան:
Շաքե Արծիվյանը տեղեկացրեց, որ 2003թ.-ին Իրաքում ապրում էր մոտ 20 000 հայություն, իսկ հիմա` մոտ 7 000: Հայկական դպրոցները 1975թ.-ին, Սադամ Հուսեյնի օրոք պետականացվել էին և մինչև 2003թ.-ը հայկական վարժարան չկար, կար պետական վարժարան, որտեղ նախագահի հրամանով շաբաթական երկու ժամ հայերենի ուսուցման իրավունք էր տրված:
«Ահավոր անկում կրեց հայերենի մակարդակը, շատ հայեր կան Իրաքում, ովքեր հայերեն չգիտեն: Չնայած տանը հայերեն են խոսում, սակայն երիտասարդները, երբ իրար հետ են, խոսում են արաբերեն, ավելի հեշտ է արաբերենով արտահայտվել, քան հայերնով. այդ 30 տարվա դպրոցի բացակայությունը մեծ վնասներ հասցրեց հայերեն լեզվի և հայկական մշակույթի իմացության վրա»,- նշեց Շ. Արծիվյանը:
Ըստ նրա, 2003թ.-ից հետո Բաղդադում վերաբացվել է մեկ հայկական դպրոց, շրջանները ավելի ցավալի վիճակում են գտնվում: Դպրոցում սովորում են 140 աշակերտ, սակայն արտագաղթը սկսելուց հետո երեխաների թիվը գնալով պակասում է:
Այսօր իրաքահայ գաղութը կարիք ունի հայերեն լեզվի որակյալ ուսուցչի, ինչպես նաև հայերենի դասագրքերի, որոնք 20-30 տարվա են և չեն բավարարում աշակերտների ներկա պահանջները: Սպասվում է, որ Հայաստանից Իրաք արևմտահայերենի դասագրքեր են ուղարկվելու:
Շաքե Արծիվյանը խոսեց նաև գաղութում ամուսնությունների շուրջ, նշելով, որ գաղութում մեծ թիվ են կազմում խառնամուսնությունները` մեկ երրորդից ավելի: Մահմեդականների հետ քիչ են ամուսնանում, հիմնականում` քաղդեացիների, ասորիների:
«Իսկ ընդհանրապես Իրաքում հայերին հարգում են, առաջ մեզ ավելի շատ էին գնահատում, - ափսոսաց Շաքե Արծիվյանը,- այս նոր սերունդը մեզ չի ճանաչում. չգիտի թե հայ գաղութը երկրի համար ինչ է արել ժամանակին. ամենալավ ոսկերիչը, դերձակը, նկարիչը … հայերն են եղել»:
Շաքե Արծիվյանը վերջում տեղեկացրեց, որ ամուսնու հետ որոշել են փոխադրվել Հայաստան և բնակվել հայրենիքում:
Հիշեցնենք, որ այժմ Հայաստանում բնակվող իրաքահայ փախստականները հիմնականում կենտրոնացած են Արարատի մարզի Դարբնիկ գյուղում:

Армянская община Ирака: до и после войны
В Армении с 13 по 17 августа прошел 4-ый Всеармянский образовательный форум, в котором приняли участие около 150 делегатов из 26 стран. В Армении находился также представитель Ирака, член образовательного совета школы при иракской епархии Армянской церкви Шаке Арцивян.
В беседе с корреспондентом Aysor Ш.Арцивян отметила, что ситуация в Ираке резко ухудшилась после войны 2003 года, хаос в стране отразился также на проживающих там армян. Армянская община начала распадаться – «нет общинной жизни, проводится очень малое количество мероприятий».
«Люди не могут оставаться на улице до поздней ночи, к 6-7 часам вечера возвращаются домой, так как на улице не безопасно», - сказала она.
С 2003 года большинство иракских армян переехали в Армению, однако и здесь они столкнулись с некоторыми трудностями, связанными с трудоустройством, низкой зарплатой и т.д.
«Через Армению некоторые пытались перебраться в Европу, Америку. Но мы – иракцы, и нам трудно получить визу. Для мира иракцы – элемент недоверия», - сказала Ш.Арцивян.
И сейчас из Ирака продолжается отток армянского населения в Армению.
Ш.Арцивян проинформировала, что в 2003 году в Ираке проживало около 20 тысяч армян, сейчас – около 7 тысяч. Армянские школы в 1975 году при Саддаме Хусейне получили государственный статус, а до 2003 году не было армянской гимназии, вместо этого в государственной гимназии по указу президента в неделю два часа было отведено на изучение армянского языка.
«В Ираке есть много армян, которые не знают армянского. Хотя в семьях разговаривают на армянском, но молодые армяне при общении друг с другом используют арабский язык. Отсутствие армянской школы на протяжении 30 лет нанесло большой урон армянскому языку и армянской культуре», - сказала Ш.Арцивян.
По ее словам, после 2003 года в Багдаде была открыта одна армянская школа, ситуация в областях страны оставляет желать лучшего. В школе учатся 140 детей, однако их число постепенно уменьшается из-за миграции.
Сегодня иракская община нуждается в хорошем педагоге по армянскому языку, в качественных учебниках. Ожидается, что Армения отправит в Ирак учебники по западно-армянскому языку.
Ш.Арцивян также проинформировала, что большое число (более 50%) составляют также смешанные браки. Браки, в основном, заключаются с халдейцами, ассирийцами, малое число составляют браки с мусульманами.
«А вообще в Ираке армян уважают, раньше нас больше ценили. Новое поколение не знает нас, они не знают, какой вклад мы внесли в развитие Ирака», - сказала она.
Ш.Арцивян отметила, что намерена вместе с супругом перебраться в Армению на постоянное место жительства.